W Polsce najpopularniejszą wśród przedsiębiorców formą prowadzenia działalności gospodarczej jest jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednoosobowa działalność gospodarcza stanowi ponad 70% wszystkich przedsiębiorców w sektorze prywatnym. W przypadku spółek rejestrowanych w KRS, spółka z o.o. jest wybierana przez ponad 80% zgłaszających. Jak założyć biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej pisaliśmy tutaj. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej spółce z o.o.
Spółkę z o.o. można założyć samodzielnie lub ze wspólnikiem. Wspólnikiem może być osoba fizyczna lub osoba prawna (inna spółka z o.o. – ale nie jedonoosobowa, spółka akcyjna albo spółka osobowa). Wspólnikiem spółki z o.o. nie może być natomiast spółka cywilna – więcej o niej dowiecie się tutaj.
Do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymagane jest:
Jeżeli umowa spółki lub odrębne przepisy tego wymagają konieczne jest również ustanowienie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej. Dzieje się tak np. gdy kapitał zakładowy przewyższa kwotę 500 tys. zł i wspólników jest więcej niż 25).
Organy spółki można powołać w akcie notarialnym zawierającym umowę spółki. Można też powołać je w odrębnej uchwale, już po podpisaniu umowy spółki.
Przy rejestracji spółki z o.o. musisz złożyć:
Rejestracja spółki z o.o. dokonuje się w sądzie rejestrowym właściwym miejscowo ze względu na siedzibę spółki gdzie składa się komplet dokumentów (w oryginałach lub potwierdzonych urzędowo kopiach) oraz dowód opłaty sądowej i ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Wniosek o wpis należy złożyć na urzędowym formularzu KRS-W3. Należy go wypełnić w języku polskim, czytelnie, na maszynie, komputerowo lub ręcznie, wielkimi, drukowanymi literami. Do wniosku należy załączyć określone załączniki na formularzu w zależności od potrzeb wpisu, np. załącznik KRS-WE „Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegający wpisowi do rejestru”, załącznik KRS-WK „Organy podmiotu/wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki”.
Rejestrując spółkę z o.o. należy wskazać przedmiot działalności przedsiębiorcy wypełniając załącznik KRS-WM. Ważne jest, aby wskazane numery PKD pokrywały się z przedmiotem działalności określonym w umowie spółki. Liczba deklarowanych we wniosku numerów PKD działalności gospodarczej nie może wynosić więcej niż dziesięć pozycji, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności.
Od 1 czerwca 2017 r. w przypadku rejestracji nowego podmiotu lub zmiany wpisu, która dotyczy zmiany udziałowców lub wspólników konieczne będzie złożenie dodatkowego oświadczenia, obejmującego informację czy wnioskodawca (spółka) jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Obecnie nie trzeba składać wniosku o rejestrację do GUS (REGON), zgłoszenia do ZUS płatnika składek, ani zgłoszenia do urzędu skarbowego jako podatnik (NIP). Nie masz też obowiązku przekazywania dodatkowego odpisu umowy spółki i dokumentu potwierdzającego uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości, które do tej pory sąd rejestrowy przesyłał do urzędu skarbowego.
Wszystkie dane, które są składane do sądu wraz z wnioskiem o wpis do KRS, przekazywane są do właściwych rejestrów urzędowych. Sąd wydając postanowienie o wpisie do KRS przesyła je do spółki. Otrzymuje się również zaświadczenie o nadaniu numerów NIP i REGON.
Dane umieszczane w KRS (nazwa, siedziba, wspólnicy) stanowią główne informacje o spółce. W celu pełnej identyfikacji podatnika, przedsiębiorcy i rejestracji płatnika w ZUS wymaga się podania danych uzupełniających np. numeru rachunków bankowych, informacji o szczególnym statusie spółek, przewidywanej liczbie pracowników itp., spółka powinna podać, już po rozpoczęciu działalności – w terminie 7 (dane dla ZUS) lub w terminie 21 (dane dla GUS i urzędu skarbowego) dni od dnia rejestracji spółki w KRS. Dane te składane są na jednym formularzu (NIP-8), który należy złożyć we właściwym ze względu na siedzibę urzędzie skarbowym.
Należy również pamiętać, że czas od zawiązania spółki do jej rejestracji nie może przekroczyć 6 miesięcy. W razie przekroczenia tego terminu spółka ulega rozwiązaniu.
Jeżeli po rejestracji spółki nastąpią zmiany wymagające zgłoszenia (np. zmiana firmy, zmiana siedziby), to wniosek w tej sprawie powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia.
Okres czekania na rejestracje uzależniony jest każdorazowo od Sądu Rejestrowego. Dla przykładu, w XII Wydziale Gospodarczym – Krajowego Rejestru Sądowego w Rzeszowie z uwagi na obłożenie sądu, okres oczekiwania na wpis wynosi ok. 3 miesiące. W ważnych przypadkach okres może ulec skróceniu.
Powyżej przedstawiliśmy rejestracje spółki z o.o. przeprowadzoną w sposób tradycyjny. Przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują również możliwość zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sposób uproszczony (tzw. S24), który przybliżymy w kolejnym wpisie.
Kancelaria Adwokacka Urban pomaga w przy założeniu działalności gospodarczej oraz świadczy stałą i bieżącą obsługę prawną podmiotów gospodarczych – spółek osobowych, kapitałowych oraz małych i średnich firm. Jeżeli masz pytania jak forma prawna będzie najlepsza dla Twojego biznesu, czy warto złożyć spółkę z o.o. i jakie dokumenty będą potrzebne, już dziś wypełnij formularz kontaktowy lub umów się na konsultację.
#AdwokatRzeszów #UrbanLaw