Od 1 lipca 2018 roku weszła w życie metoda podzielonej płatności, tzw. split payment lub MPP. Dzięki tej zmianie budżet państwa w przeciągu roku ma się wzbogacić o 82 mln zł z wpływów z VAT. Metoda split payment funkcjonuje na terenie kilku krajów, m.in. w Czechach, Turcji czy Włoszech. Powodem wdrożenia takiego rozwiązania jest powiększająca się luka podatkowa w VAT. Ministerstwo Finansów twierdzi, że podzielona płatność ma być dla przedsiębiorców narzędziem do ochrony przed nierzetelnymi kontrahentami.
Obecnie metoda podzielonej płatności jest dobrowolna, to nabywca decyduje czy korzystać z tej formy rozliczenia. Zamierzeniem Ministerstwa Finansów jest, aby split payment stał się mechanizmem obligatoryjnym do 2019 r.
Split payment polega na tym, że płatność za towary lub usługi dokonywana przelewem, zostaje powielona na kwotę netto i VAT. Pieniądze trafiają na dwa różne rachunki bankowe. Kwota netto trafia na firmowy rachunek rozliczeniowy, a VAT na specjalnie utworzony przez bank rachunek VAT. Od 1 lipca 2018 r. rachunek VAT posiada każdy podatnik VAT, prowadzący działalność gospodarczą i posiadający konto firmowe. Rachunek ten bank zakłada automatycznie, bez składania dodatkowych wniosków.
Mechanizm podzielonej płatności może być stosowany wyłącznie do:
Split payment nie dotyczy:
Mechanizm odwróconej płatności mogą stosować wszyscy przedsiębiorcy będący podatnikami VAT. Należy pamiętać o tym, że:
Ministerstwo finansów przekonuje, że korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności będzie opłacalne dla przedsiębiorców, m.in. z uwagi na proponowane ułatwienia:
Jeśli powstanie wątpliwość co do okoliczności przeprowadzonej transakcji nabycia towaru, z nieuczciwym kontrahentem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że organy podatkowe zaakceptują prawo przedsiębiorcy do obniżenia naliczonego podatku, jeśli ten korzystał ze split payment (dochowanie należytej staranności).
Przy korzystaniu z mechanizmu split payment, zwrot podatku na rachunek VAT będzie odbywał się w przyśpieszonym terminie, tj. 25 dni, licząc od dnia złożenia deklaracji.
Jeśli płacąc za towary tzw. wrażliwe (m.in. paliwa, oleje rzepakowe, wyroby stalowe, dyski twarde) zastosujesz split payment, nie będziesz odpowiadać solidarnie z dostawcą za jego zaległości podatkowe.
Jeżeli zapłata zobowiązania podatkowego nastąpi w całości z rachunku VAT w terminie wcześniejszym niż termin określony dla zapłaty podatku, kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku do zapłaty można obniżyć o kwotę wyliczoną według wzoru:
gdzie:
S – oznacza kwotę, o którą obniża się kwotę zapłaty zobowiązania podatkowego z tytułu podatku, wyrażoną w zaokrągleniu do pełnych złotych
Z – oznacza kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku wynikającą z deklaracji podatkowej przed obniżeniem tego zobowiązania
r – oznacza stopę referencyjną Narodowego Banku Polskiego obowiązującą na dwa dni robocze przed dniem zapłaty podatku
n – oznacza liczbę dni od dnia, w którym zlecono przelew, z wyłączeniem tego dnia, do terminu określonego dla zapłaty podatku, włącznie z tym dniem.
Jeżeli po przeczytaniu artykułu masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego. Kancelaria Adwokacka Urban w Rzeszowie świadczy stałą obsługę prawną przedsiębiorców. Współpracuje z doradcami restrukturyzacyjnymi, stowarzyszeniami rzeczoznawców, komornikami sądowymi notariuszami oraz specjalistami w dziedzinach z zakresu prowadzonych przez Kancelarię spraw. Satysfakcja Klientów stanowi nasz najwyższy priorytet. Skontaktuj się z nami w celu umówienia wizyty za pomocą formularza kontaktowego lub zadzwoń.
Photo by Artem Bali on Unsplash
#AdwokatRzeszów #UrbanLaw