Aby rozwijać biznes należy w niego inwestować. Twoja firma będzie potrzebowała kapitału już od samego początku jej istnienia, przy pokryciu zobowiązań bieżących (np. wobec dostawców, zapłaty czynszu) jak i długoterminowych (inwestycje, zakup samochodów czy nieruchomości). Początkujący przedsiębiorca powinien mieć przygotowane zaplecze finansowe na pierwsze miesiące działalności, w celu pokrycia zobowiązań bieżących.
Co w sytuacji, gdy natrafia nam się możliwość podpisania dużego kontraktu, ale potrzebujemy gotówki na zakup niezbędnych maszyn? Warto wtedy rozejrzeć się za dostępnymi na rynku kredytami bankowymilub leasingiem,które pozwolą na rozwój firmy bez angażowania własnych środków finansowania. Jeżeli jesteś na początku swojej biznesowej drogi i Twoja firma nie ma jeszcze zdolności kredytowej, możesz skorzystać z funduszy pożyczkowych.
Warto również rozważyć finansowanie rozwoju własnej działalności za pomocą funduszy UE.
Jeżeli myślisz o założeniu własnej działalności, Unia Europejska przewidziała dwa źródła dofinansowania:
Dofinansowanie na prowadzenie prac badawczych i rozwojowych, infrastrukturę do badań i wdrażanie innowacji można otrzymać z Programu Inteligentny Rozwój, Programu Polska Wschodnia oraz z programu regionalnego w poszczególnych województwach. Aktualne konkursy dla firm na badania i rozwój znajdują się na Portalu Funduszy Europejskich w wyszukiwarce dotacji.
Jeśli masz oryginalny pomysł na firmę zajmującą się np. nowoczesnymi technologiami, na rynku znajdziesz wiele możliwości finansowania innowacyjnych firm. Dla tych, które dopiero zaczynają działalność atrakcyjne mogą być programy finansowania startupów albo np. crowdfundingu. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach wiele osób chętnie inwestuje w dobre pomysły biznesowe – zaczynając od Sebastiana Kulczyka, a kończąc na tysiącach zwykłych ludzi zrzeszonych w portalu Patronite.
Pomoc publiczna przyznawana jest przez instytucje państwowe i terenowe (np. urzędy miast lub gmin, banki, ministerstwa, urzędy skarbowe i ZUS, inne centralne instytucje (np. PARP, NCBR). Może mieć formę np.:
Jeżeli Twoja działalność gospodarcza dotyczy określonego obszaru geograficznego możesz się starać o pomoc regionalną. Pomocą tą najczęściej objęte są obszary o słabszym rozwoju ekonomiczno-społecznym, a jej celem jest zwiększenie zatrudnienia i dofinansowanie działań inwestycyjnych. Wielkość pomocy oraz jej ograniczenia zawarte są w mapie pomocy regionalnej na lata 2014-2020.
Zgodnie z nią, obszary należące do województwa podkarpackiego mają najwyższą wartość intensywności pomocy regionalnej w wysokości 50%.
Jest to rodzaj pomocy indywidualnej o niewielkiej wartości finansowej. Na jej podstawie w okresie 3 lat możesz otrzymać łącznie nie więcej niż równowartość:
– 200 tys. euro brutto;
– 100 tys. euro brutto (jeśli twoja firma zajmuje się transportem drogowym towarów).
Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców inwestujących w rozwój społeczny i gospodarczy kraju. PFR oferuje wsparcie finansowe i doradcze dla firm, które mają pomysł na rozwój własnego biznesu. Tutaj znajdziesz ofertę finansowania dla firm.
Jeżeli jesteś zainteresowany rozwojem własnej działalności gospodarczej, zapraszamy do uczestnictwa w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości 2018 r! Już 13 listopada o godzinie 18:00 w Kwadracie przy ul. Bardowskiego 4 w Rzeszowie, Kancelaria Adwokacka Urban powie o możliwościach wynikających z mądrego stosowania prawa, które doda mocy Twojej firmie. Zapraszamy!
KWADRAT – www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl