Mieliśmy ogromną przyjemność wystąpić po raz kolejny z wykładem dla studentów prawa UR w Rzeszowie. Adwokat Ewelina Urban 29 października 2019 r. na zaproszenie Koła Naukowego Prawa Handlowego i Gospodarczego Amicus Curiae wygłosiła wykład pt. “Czym jest umowa agencyjna”.
W trakcie wydarzenia adw. Ewelina Urban przybliżyła studentom oraz członkom koła naukowego pojęcie, wykładnie prawną oraz praktyczne aspekty umowy agencyjnej.
W ramach wykładu studenci dowiedzieli się jakie warunki muszą być spełnione aby umowa mogła być uznana za umowę agencyjną, jak ją odróżnić od innych umów i czym się różni od umowy zlecenia.
Przede wszystkim adwokat Ewelina Urban mówiła o tym kto może zawszeć umowę agencyjną, kim jest agent, dający zlecenie oraz klient.
Dla tych którzy nie uczestniczyli w wykładzie, a ciekawi ich zagadnienie umowy agencyjnej – zapraszamy do dalszej części artykułu!
Umowa agencyjna jest umową zawieraną pomiędzy profesjonalistami w ramach prowadzonej przez strony działalności gospodarczej. Oznacza to, że brak zarejestrowania jednej ze stron w CEIDG lub KRS-ie przesądza o tym, że umowy nie można uznać za umowę agencyjną.
Dopuszczalne jest zawarcie umowy agencyjnej w każdej formie, którą przewidziano w KC,to znaczy, że umowę agencyjną można zawrzeć w formie: zwykłej pisemnej, w formie umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, umowy z datą pewną, akcie notarialnym, a nawet w formie ustnej.
* Wyjątkiem są postanowienia dotyczące klauzuli del credere, które powinny zostać ustalone przez strony w formie pisemnej (art. 7617 KC)
W umowie agencyjnej zawartej w formie pisemnej można zastrzec, że agent za odrębnym wynagrodzeniem (prowizja del credere), w uzgodnionym zakresie, odpowiada za wykonanie zobowiązania przez klienta. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, agent odpowiada za to, że klient spełni świadczenie. W razie niezachowania formy pisemnej poczytuje się umowę agencyjną za zawartą bez tego zastrzeżenia.
** Od formy zawarcia umowy agencyjnej należy odróżnić prawo do żądania potwierdzenia treści umowy agencyjnej, które zostało przyznane każdej ze stron (art. 7582 KC)
Essentialia negotii umowy agencyjnej to:
Nie da się też wykluczyć umowy “mieszanej” zawierającej oba te elementy.
Jak należy uważać, przyjęcie jednej z tych form agencji wpływa na zakres świadczonych przez agenta usług.
Agencja pośrednicza aktywność tej strony stosunku obejmuje jedynie czynności faktyczne, które nastawione są na pozyskanie (stworzenie możliwości) zawarcia umowy przez dającego zlecenie z klientem, tak więc prawna “finalizacja” pozyskania klienta należy do dającego zlecenie.
Agencja przedstawicielska dający zlecenie może oczekiwać dodatkowo przejęcia na siebie przez agenta czynności prawnych z klientem, a więc prawnego “pozyskania” klienta w kwestii pojęcia przedstawiciela handlowego/agenta.
W przypadku wątpliwości należałoby przyjąć, że element stałości występuje, gdy umowa ma być wykonywana co najmniej 3 miesiące.
Działanie na rzecz dającego zlecenie związane jest głównie z obowiązkiem agenta informowania przy kontaktach z klientami, że działa on jako agent – pośrednik albo agent – pełnomocnik na rzecz dającego zlecenie.
Brak tej informacji przy zawieraniu umów z klientem skutkuje zawarciem umowy przez “agenta” w imieniu własnym, a nie w ramach obowiązków wynikających z umowy agencyjnej.
Z treści art. 758 § 1 KC nie można wyinterpretować konieczności ustalenia przez strony wysokości wynagrodzenia. Niezbędne jest jednak, aby spełnienie świadczenia przez agenta było uzależnione od zapłaty wynagrodzenia przez dającego zlecenie.
Jeśli wynagrodzenie nie jest określone liczbowo, zleceniobiorca musi otrzymać prowizję.
Wynagrodzeniem umowy agencyjnej najczęściej jest prowizja. To wynagrodzenie, które zależy od liczby albo wartości zawartych umów. Jeśli wysokości prowizji nie określono w umowie, to wynosi ona tyle ile zwyczajowo przyjętej w podobnej działalności.
Agent może żądać prowizji od umów zawartych w czasie trwania umowy agencyjnej, jeżeli:
Samodzielność agenta jest charakterystycznym elementem stosunku agencyjnego, odróżniającym agencję od stosunku pracy.
Jednocześnie poszczególne rozwiązania ustawowe, w tym o charakterze imperatywnym, gwarantują mu w pewnym zakresie samodzielność; np. zgodnie z art. 7601 § 1 KC agent powinien przestrzegać wskazówek dającego zlecenie, ale tylko tych “uzasadnionych w danych okolicznościach”
Wynagrodzenie agenta, zwłaszcza jeśli jest ustalane jako prowizja, zależy od skuteczności jego działań i od ekonomicznych wyników jego pośrednictwa. Z tego względu działalność agencyjna wiąże się z ryzykiem gospodarczym, co odróżnia ją od działalności w ramach stosunku pracy.
W kwestiach związanych z formą udzielenia pełnomocnictwa należy stosować ogólne przepisy KC.
***Z praktycznego punktu widzenia lepszym rozwiązaniem jest udzielenie pełnomocnictwa w odrębnym dokumencie. Agent w tym ostatnim przypadku nie będzie zobowiązany pokazywać treści zawartej umowy agencyjnej klientom, gdy ci zażądają od niego wykazania się umocowaniem do zawarcia umowy.
Udzielenie pełnomocnictwa jest niezależne od treści i istnienia umowy agencyjnej, chyba że nieważność umowy ma także wpływ na pełnomocnictwo
Natomiast, o ile istnieją wątpliwości co do zakresu umocowania agenta, jest on zgodnie z art. 759 KC upoważniony do przyjmowania zapłaty, które spełnia za dającego zlecenie, do przyjmowania dla niego świadczeń, za które płaci, oraz do odbierania zawiadomień związanych z wadami i oświadczeń dotyczących wykonania umowy, którą zawarł w imieniu dającego zlecenie z klientem.
Jeżeli agent oświadcza wobec klienta, że działa w imieniu dającego zlecenie, jednak nie posiada umocowania lub przekracza jego zakres, umowa pomiędzy dającym zlecenie a klientem nie zostaje zawarta.
Przy czym dający zlecenie, powinien niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości oświadczyć, że umowy nie potwierdza.
Umowa agencyjna należy do kategorii umów opartych na szczególnym (najwyższym) zaufaniu stron (umowy uberrimae fidei ).
W literaturze do tej kategorii zalicza się w szczególności różne postacie pośrednictwa oraz umowę ubezpieczenia.
Samodzielność agenta, niejednokrotnie wzmocniona szerokim zakresem umocowania do dokonywania czynności prawnych w imieniu dającego zlecenie, zwiększa ryzyko gospodarcze w relacjach między agentem a dającym zlecenie.
Zwiększenie ryzyka jest równoważone szczególnymi powinnościami stron stosunku agencji, zwłaszcza w zakresie wzajemnego informowania się o kwestiach mających znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia gospodarczego dającego zlecenie oraz zabezpieczenia interesów majątkowych agenta.
Jeżeli samodzielność i brak faktycznego podporządkowania – mimo formalnego uzyskania wpisu do odpowiednich ewidencji lub rejestrów – nie występuje lub jest znacząco ograniczona, nie można uznać, że strony zawarły umowę agencji.
Cechą charakterystyczną działalności gospodarczej – niezależnie od formy, w której jest ona wykonywana – jest samodzielność decyzji osób, które ją prowadzą.
Zależność “agenta” od wskazówek, poleceń dającego zlecenie w postaci cyklicznych spotkań, wskazywania konkretnych klientów, cyklicznego raportowania dającemu zlecenie na temat prowadzonej działalności świadczy z reguły o jego braku samodzielności.
Podobnie jak fakt braku zawarcia umowy o zakazie konkurencji i otrzymywanie stałego wynagrodzenia jedynie od dającego zlecenie, dodatkowo w tej samej wysokości “na pokrycie kosztów działalności”.
Artykuł 551 KC definiuje przedsiębiorstwo Brak lub jedynie minimalne wyposażenie prowadzonej działalności gospodarczej “agenta” przez cały okres trwania umowy (przykładowo jedynie komputer, telefon, samochód) pozwala przypuszczać, że w istocie strony zawarły umowę o pracę.
SN uznał zawartą pomiędzy stronami umowę za umowę o pracę, mimo że osoba fizyczna była zarejestrowana w ewidencji działalności gospodarczej.
Z kolei SN nprzyjął, że decydujące znaczenie ma wola stron, a korzystanie ze służbowego sprzętu dającego zlecenie nie oznacza, że doszło do zawarcia umowy o pracę, gdy “agent” miał również przestrzegać wewnętrznych przepisów banku, procedur, komunikatów, przebywał zazwyczaj u “dającego zlecenie” codziennie od godz. 9.00 do godz. 17.00 i ten ostatni miał prawo kontroli przestrzegania udzielonych agentowi wskazówek.
Umowa komisu – umowa z klientem zawierana jest w imieniu własnym komisanta, ale na rachunek komitenta.
Umowy agencyjna – klient, wobec którego agent składa oświadczenie woli, musi zawsze mieć świadomość, że agent działa w imieniu dającego zlecenie.
A) Komisant działa we własnym imieniu, agent w cudzym
B) komisant nie ma potrzeby (obowiązku) ujawniania osoby, na której rzecz działa,
C) umowa komisu nie musi cechować się trwałością.
Najistotniejszą różnicą odróżniającą umowę dystrybucyjną wydaje się być zawieranie umów w imieniu własnym, podczas gdy w przypadku umowy agencyjnej są one zawierane zawsze w imieniu dającego zlecenie.
Jeżeli zawarta przez strony umowa w swoich istotnych postanowieniach odbiega od podstawowych cech umowy określonej w art. 758 KC, to nie jest umową agencyjną, lecz inną umową nienazwaną lub nazwaną.
Umowa agencyjna kreuje pomiędzy stronami – na czas oznaczony lub nieoznaczony – stosunek prawny charakteryzujący się stałością i odpłatnością.
Agent ma obowiązek dbałości w powierzonym zakresie spraw, o interesy zleceniodawcy.
Agent musi świadczyć swoje usługi zawsze odpłatnie.
Jeżeli interesuje Cię temat umów lub chciałbyś dowiedzieć się więcej zadzwoń. Kancelaria Adwokacka z Rzeszowa zajmuje się m.in. obsługą przedsiębiorców, pisaniem i opiniowaniem umów.
autor: adwokat Ewelina Urban z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie.