Słowo adwokat pochodzi z języka łacińskiego – advocatus, advocare i oznacza ,,wzywać na pomoc’’. W polskiej kulturze językowej przyjęło się nazywać adwokatów grzecznościowym sformułowaniem – mecenas. Sam termin „mecenas” wywodzi się od imienia Cajusa Maecenasa, rzymskiego arystokraty z I wieku p.n.e., który zapisał się w historii jako protektor artystów. Mecenas oznacza więc współcześnie opiekuna, osobę która wspiera i pomaga.
Dziś adwokat kojarzy się wielu osobom z człowiekiem, którego zadaniem jest bronić pokrzywdzonego i dochodzić jego praw przed sądem. W wielu filmach i serialach zawód adwokata przedstawia się głównie w oparciu o jego aktywność przed samym wymieram sprawiedliwości. Nieodzownie adwokat kojarzy się z togą i oratorskimi wystąpieniami. Jednakże adwokat, to coś znacznie więcej. Trzeba oczywiście przyznać rację, że częstym zadaniem adwokata jest obrona klienta i walka o sprawiedliwość w trakcie rozpraw sądowych. To często adwokat bywa ostatnią deską ratunku, podmiotem, o który można oprzeć swoją nadzieję rozwiązania danego problemu. To adwokat ma ,,w czymś pomóc’’, czy też ,,coś wywalczyć’’. Przy rozbudowanym systemie prawnym, ciągłą zmiennością przepisów, często przy specjalistycznym języku, ciężko osobie bez wykształcenia prawniczego zrozumieć zaistniały w jego sytuacji dany problem natury prawnej. I wtedy właśnie można ,,wzywać na pomoc’’ adwokata.
Zawód adwokata ogólnie stwierdzając obejmuje świadczenie pomocy prawnej. W zakres tej działalności wchodzi m.in. sporządzanie opinii prawnych, udzielania porad, opracowywanie projektów aktów prawnych, czy też tworzeniem umów, statutów a także innych dokumentów, mających charakter prawny.
Już wcześniej zostało wspomniane piękne słowo ,,sprawiedliwość’’. Twórcy prawa rzymskiego, czyli dzisiejszej podwaliny europejskiego systemu prawnego, szukali definicji słowa ,,iustitia’’, które nierozerwalnie jest połączone z ius – prawem. Prawnik Ulpian wskazywał na szczególnie ważny związek prawa ze sprawiedliwością. Według niego jest ona: stałą i trwałą wolą oddanie każdemu tego, co mu się należy.
Pozostając w duchu myśli starożytnej należy jeszcze w tym kontekście przywołać rozważania Sokratesa na temat jego doktryny etyki. Sokrates podkreślał, że wiedzieć, co jest sprawiedliwe, to zarazem być sprawiedliwym. Wiedza determinuje moralnie właściwe postępowanie człowieka. Adwokat zatem, aby bronić sprawiedliwości, sam musi wiedzieć, co jest sprawiedliwe. Musi posiadać szeroką i głęboką wiedzę, mieć zdolność głębokiego zrozumienia i zilustrowania sobie danej sprawy, aby móc w fachowy i skuteczny sposób walczyć o sprawiedliwość.
Z bardziej aktualnych odniesień do zawodu adwokata można przywołać słowa Józefa Piłsudskiego, który w art. 4 dekretu z dnia 30 grudnia 1918 roku, w przedmiocie statutu tymczasowego Palestry Państwa Polskiego pisał: „Adwokat winien być rzecznikiem prawa i słuszności. Winien poświęcać się obowiązkom swym z całą gorliwością i sumiennością, mając na względzie dobro publiczne, okazywać poszanowanie i posłuch dla sądów, urzędów i organów Palestry, przestrzegać zasad koleżeństwa, strzec nawet w życiu prywatnym powagi swego stanu i zachowywać się zgodnie z wymogami honoru i przyzwoitości”.
Ze wszystkim przywołanych wyżej definicji i sformułowań można wysnuć tezę, że adwokat jest zawodem szczególnym. Wymagającym szczególnych umiejętności i posiadającym szczególne powołanie.
Wiedza i doświadczenie. Te dwa pojęcia bardzo mocno ze sobą korelują. To często z wieloletniego doświadczenia czerpie się wiedzę. Jednakże sam upływ czasu nie przysparza nowych umiejętności. Dobry adwokat, to adwokat, który ma ambicję do ciągłego poszerzenia swojej wiedzy, otwierania się na nowe dziedziny, na nowe segmenty, który w sposób permanentny aktualizuje swoją wiedzę.
Błędem jest częste twierdzenie, że wszystko się wie, że zna się w pełni dany temat.
To ciągła nauka, umiejętność analizowania, sprawdzania, szukania odpowiednich rozwiązań, poznawania nowych kluczy postępowania jest atutem i cechą dobrego adwokata.
Pewne przysłowie mówi: dobry adwokat nigdy sam nie sądzi. Niewątpliwie w pracy adwokata pewny rodzaj pokory i wewnętrznego spokoju jest bardzo ważny. Nawet najlepsi w swoim fachu popełniają błędy, dobry adwokat charakteryzuje się tym, że potrafi je szybko rozwiązać i naprawić sytuację.
Rzeczą całkowicie wiadomą jest, że nie każdą sprawę adwokat da radę wygrać, ważne jest, aby każdą sprawę traktował z pełnym zaangażowaniem i wiarą w reprezentowaną rację. Dobry adwokat sprawy swoich klientów traktuje jak swoje indywidualne sprawy i prowadzi je z należytą starannością. Nie boi się podejmować spraw trudnych, zawsze dąży do celu i pokonuje zaistniałe trudności, bo zdaje sobie sprawy, że za przygotowywanymi dokumentami, wezwaniami i rozprawami stoją ludzkie problemy, będące często fundamentalnymi sprawami dla reprezentowanych klientów i mocodawców.
Adwokat to jednak przede wszystkim człowiek, którego zadaniem jest na samym początku wysłuchać swojego klienta i go zrozumieć. Jeśli jest taka potrzeba, to wytłumaczyć daną sprawę, poradzić, a nawet pocieszyć. Indywidualne podejście do klienta jest bardzo ważne. Dobry adwokat powinien utrzymywać stały kontakt z klientem i informować go o kolejnych podejmowanych krokach.
W Kodeksie Etyki Adwokackiej w § 43 możemy przeczytać:
Adwokat jest zobowiązany do obrony interesów swego klienta w sposób odważny i honorowy, przy zachowaniu należytego sądowi i innym organom szacunku oraz uprzejmości, nie bacząc na własne korzyści osobiste oraz konsekwencje wynikające z takiej postawy dla siebie lub innej osoby.
Kancelaria Adwokacka Urban z Rzeszowa Adwokat Jakub Urban i Adwokat Ewelina Urban zapewnia swoim klientom najwyższy poziom prowadzenia spraw. Zapewnia pełny profesjonalizm i niezwykle rzetelne podejście do podejmowanych tematów. Adwokat Jakub Urban i Adwokat Ewelina Urban charakteryzują się szeroką wiedzą, dużym doświadczeniem i tym, co często jest najważniejsze w pracy adwokackiej – skutecznością.
Kancelarię Adwokacką Urban tworzą Adwokat Jakub Urban i Adwokat Ewelina Urban, którzy posiadają duże doświadczenie i wiedzę z zakresu prawa gospodarczego, handlowego, prawa medycznego orz prowadzą szkolenia prawnicze. Jeżeli jesteś zainteresowany pomocą ze strony Zespołu Kancelarii Urban w Rzeszowie, skontaktuj się z nami zadzwoń – 884 888 536 lub napisz: sekretariat@kancelariaurban.com i umów się na konsultacje.
Nie jesteś z Rzeszowa? Nic straconego! Adwokat Ewelina Urban oraz Adwokat Jakub Urban świadczą usługi również online. Możesz skorzystać z naszej pomocy prawnej również przez internet lub przez telefon.
autor: Szymon Szurlej z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie