Dynamiczny rozwój użytkowania urządzeń mobilnych, jak i Internetu możemy zaobserwować od dłuższego czasu. W dzisiejszych czasach nagrywanie wizyt lekarskich czy innych konsultacji stało się bardzo powszechne, gdyż każda osoba zaopatrzona jest w smartfon z możliwością nagrywania.
Niemniej jednak pozostaje wciąż nurtujące pytanie, czy jest to legalne? Czy nagranie z wizyty u lekarza może posłużyć jako dowód w sprawie? Jeśli interesuje Cię odpowiedź na to pytanie oraz wizja tego w świetle prawa koniecznie przeczytaj ten artykuł.
W art. 267, a konkretniej w § 1 k.k. znajdziemy regulacje odnoszącą się do możliwości nagrywania wizyt oraz pozyskiwania informacji bez uprawnienia do takowych działań.
,,Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.’’
Zatem, czy pacjent będący na wizycie lekarskiej kwalifikuje się do grona osób, których możemy nazwać „nieuprawnionymi’’? Otóż nie, ponieważ pacjent, który nagrywa swoją własną wizytę jest uprawniony do pozyskiwania informacji o stanie zdrowia od lekarza. Pacjent nie może jednak dopuścić się rozpowszechnienia nagrania w portalach internetowych, gdyż takie zachowanie byłoby już złamaniem przepisów, może pozostawić je tylko do swojego wglądu.
Nie ma przepisu, który mówi wprost o możliwości nagrywania wizyt lekarskich. Patrząc na to, iż sąd respektuje zasadę swobodnej oceny dowodów, to wszystkie fakty mające znaczenie dla sprawy stanowią dowód. Wynika z tego, że nagranie wizyty lekarskiej, jak najbardziej zalicza się do dowodów, które mogą mieć istotne znaczenie w sprawie.
Podczas postępowania lekarze, którym zarzuca się nieodpowiednie zachowanie, błąd medyczny czy niewypełnianie obowiązków lekarskich często zaprzeczają zeznaniom pacjenta, bądź twierdzą, że nie pamiętają zarzucanej im sytuacji. Według orzecznictwa nagranie z wizyty lekarskiej stanowi niepodważalny dowód w sprawie. W swoim wyroku o sygn. IV CSK 257/13 Sąd Najwyższy stwierdził, że nagranie rozmowy pomiędzy lekarzem i pacjentem może być dowodem w sprawie toczącej się pomiędzy rozmówcami. Można odebrać to jako potwierdzenie przez Sąd Najwyższy przyzwolenia na używanie dowodów z nagrań w procesach dotyczących np. błędów medycznych.
Niektóre sprawy związane z błędem medycznym, czy nie wywiązaniem się ze swoich obowiązków w zawodzie lekarza mogą być ciężkie do udowodnienia w inny sposób niż poprzez dowód jakim jest nagranie, jednakże nie może ono być jedynym dowodem w sprawie. Osoba, która posiada nagranie obciążające lekarza zdobyte, podczas wizyty nie ma podstaw do obaw by przedstawić je w sądzie, jeśli miałoby stanowić dowód działający na jego korzyść.
Reasumując powyższe, nagrywanie lekarza podczas wizyty nie stanowi łamania prawa. Pamiętać należy o tym by nie rozpowszechniać w Internecie takiego nagrania, ponieważ stanowiłoby to łamanie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nagranie może posłużyć zdecydowanie jako istotny dowód w sprawie, jak wspomnienie zostało w orzecznictwie Sądu Najwyższego.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: Praktykant Magdalena Sołtysik z Kancelarii Adwokackiej Urban (Adwokat Rzeszów)