Wielu przedsiębiorców w obecnych czasach zastanawia się nad dalszym sensem prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej, niekiedy nawet decydują się na przekształcenie spółki w inną formę.
Dla wielu jednak przedsiębiorców przekształcenie spółki komandytowej w inną nie zawsze jest odpowiednim i satysfakcjonującym rozwiązaniem.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i szukasz najlepszego rozwiązania w tym przypadku, to świetnie trafiłaś/eś! Czytając ten artykuł dowiesz się jak szybko, łatwo i zgodnie z prawem przeprowadzić likwidację spółki komandytowej.
Wymienione przyczyny nie stanowią zakończenia działalności spółki komandytowej, podjęte muszą zostać konkretne działania prowadzące do rozwiązania spółki.
Kiedy możliwe jest rozwiązanie spółki bez przeprowadzenia likwidacji?
Drugą i podstawową możliwością zakończenia spółki jest jej likwidacja.
Proces likwidacji prowadzony jest przez likwidatora lub likwidatorów powołanego przez wspólników lub sąd.
Gdy likwidacja spółki trwa dłużej niż rok, likwidatorzy sporządzają za każdy rok obrotowy trwania postępowania likwidacyjnego sprawozdanie finansowe.
Po wykonaniu czynności likwidacyjnych, likwidatorzy sporządzają bilans zakończenia likwidacji, a następnie zgłaszają zakończenie likwidacji do sądu rejestrowego, wraz z wnioskiem o wykreślenie spółki z rejestru Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o wykreśleniu spółki z rejestru następuje jej rozwiązanie, czyli utrata przez spółkę komandytową bytu prawnego.
Wnioskując z powyższych informacji można zauważyć, że katalog czynności jakich należy dokonać w toku likwidacji jest szeroki. Z tego względu, postępowanie likwidacyjne może być czasochłonne i może wymagać znacznego zaangażowania likwidatorów i wspólników spółki. Ponadto, konieczność dokonywania zgłoszeń do rejestru przedsiębiorców KRS, chociażby w zakresie otwarcia likwidacji czy też zmian likwidatorów, wymaga ze strony spółki także zaangażowania środków finansowych. Przyjęcie wcześniej podanego sposobu, czyli rozwiązanie spółki bez przeprowadzenia likwidacji pozwala na dokonanie tego w krótszym czasie oraz pozwoli zaoszczędzić koszty związane ze głoszeniem do KRS.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: Praktykant Magdalena Sołtysik z Kancelarii Adwokackiej Urban (Adwokat Rzeszów)