Świadczenie usług na podstawie przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych (p.z.p.) o oparciu o podwykonawstwo jest coraz częstszą praktyką wśród przedsiębiorców. Ta forma współpracy może powodować nieporozumienia pomiędzy głównym wykonawcą, a podwykonawcą.
Rosnąca w minionych latach inflacja dała się we znaki również przedsiębiorcom realizującym zadania na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r.
Prawo zamówień publicznych (p.z.p.), czyli w ramach organizowanych:
Podmioty świadczące usługi na tej zasadzie z uwagi na rosnącą inflacje, a co za tym idzie spadek wartości pieniądza, były narażone na realizację zamówienia za koszt nieodpowiadający rzeczywistemu nakładowi pacy i poniesionym kosztom.
Można dojść do konkluzji, że ustawodawca dostrzegł problemy tych podmiotów, w związku z czym mocą ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców znowelizował przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (dalej jako „p.z.p”).
Na podstawie powyższej ustawy nowelizowany został przede wszystkim art. 439 dotyczący klauzul waloryzacyjnych w umowie na roboty budowlane, dostawy lub usługi.
Zgodnie z ust. 1 omawianego przepisu
„Umowa, której przedmiotem są roboty budowlane, dostawy lub usługi, zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, zawiera postanowienia dotyczące zasad wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia”.
Nowelizacją wprowadzono skrócenie powyższego okresu o połowę – wcześniej wynosił on 12 miesięcy.
Częstą praktyką (zwłaszcza u podmiotów realizujących usługi polegające na realizacji robót budowlanych) jest korzystanie przez głównego wykonawcę z usług podwykonawców. Należy pamiętać o tym, że jeżeli wynagrodzenie głównego wykonawcy za realizację zadania zostanie zwaloryzowane to jest on zobowiązany do waloryzacji wynagrodzenia podwykonawcy.
Stanowi o tych art. 439 ust. 5, zgodnie z którym:
„Wykonawca, którego wynagrodzenie zostało zmienione zgodnie z ust. 1–3, zobowiązany jest do zmiany wynagrodzenia przysługującego podwykonawcy, z którym zawarł umowę, w zakresie odpowiadającym zmianom cen materiałów lub kosztów dotyczących zobowiązania podwykonawcy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) przedmiotem umowy są roboty budowlane, dostawy lub usługi;
2) okres obowiązywania umowy przekracza 6 miesięcy”.
Na szczególne uwzględnienie zasługuje fakt, że niewykonanie tego obowiązku sankcjonowane jest karą umowną, którą zamawiający zobowiązany naliczyć wykonawcy z tytułu braku zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom, o czym z kolei stanowi art. 436 pkt 4 lit. a p.z.p.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: aplikant adwokacki Małgorzata Cwynar z Kancelarii Adwokackiej Urban (Adwokat Rzeszów)