Mimo coraz większego rozwoju nauki oraz techniki w obszarze zdrowia, błędy medyczne są nieodłącznym elementem świata opieki zdrowotnej. Wiążą się one z poważnymi skutkami dla pacjenta, który może stracić zdrowie lub życie. W tych właśnie sytuacjach przysługuje mu odszkodowanie za błąd medyczny.
Błąd medyczny to działanie lub zaniechanie personelu medycznego, które odbiega od standardów opieki zdrowotnej i prowadzi do szkody pacjenta. Może obejmować błędy diagnostyczne, nieprawidłowe leczenie, niedostateczną opiekę pooperacyjną lub szeroko pojętą szkodę na zdrowiu lub śmierć.
Poszkodowani pacjenci mają prawo domagać się odszkodowania za błędy medyczne, które wynikają z zaniedbania lub niewłaściwego postepowania ze strony personelu medycznego. Należy rozróżnić odpowiedzialność lekarzy zatrudnionych w publicznych zakładach zdrowotnych oraz tych którzy świadczą swoje usługi w prywatnych zakładach opieki.
W pierwszym przypadku, na podstawie art. 430 k.c odpowiedzialnym zaistniałej sytuacji będzie ta instytucja, która zatrudnia lekarza. Pracodawca odpowiada w pierwszej kolejności za swojego podwładnego wykonującym swoje obowiązki zawodowe.
Jeśli jednak świadczenie usług leczniczych odbywało się u prywatnego lekarza, to roszczenie powinno zostać skierowane bezpośrednio do niego.
Obowiązek rekompensaty kosztów obejmuje wszelkie związane z uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia nakłady, a więc koszty leczenia, rehabilitacji, czy utracone zarobki.
Zadośćuczynienie za błąd medyczny stanowi istotny element procesu dochodzenia sprawiedliwości w przypadku szkód doznanych przez pacjenta. Można określić je jako moralną rekompensatę za doznaną krzywdę. Przy ocenie stopnia krzywdy należy wziąć pod uwagę ból, cierpienie oraz ewentualne trwałe następstwa wynikające z zaniedbań personelu medycznego. Zadośćuczynienie jest wyrazem moralnego uznania dla poszkodowanego pacjenta.
Błąd medyczny stanowi istotne zagrożenie dla pacjentów, a sam proces dochodzenie odszkodowania w sprawach medycznych jest skomplikowany i wymagający. Dlatego często potrzebna jest profesjonalna pomoc osoby, która specjalizuję się w tej dziedzinie, potrafi właściwe interpretować dokumentację medyczną, ale również indywidualnie podchodzi do każdej sprawy. Skorzystanie z profesjonalnej obsługi prawnej może okazać się kluczowe dla skutecznej obrony praw pacjenta i uzyskania należnego odszkodowania.
Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wypełnianiu swoich obowiązków wynikających z umowy darowizny bądź przy egzekucji przysługujących Ci uprawnień, skontaktuj się z prawnikami z Kancelarii Urban – chętnie Ci pomogą i przekażą wytyczne, dzięki którym będziesz wiedział, w jaki sposób prawidłowo postąpić. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urbanl lub adwokatem Jakubem Urban – zadzwoń – 884-888-536 napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów).
Autor: praktykant Dominik Radamski z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów).