Krajowy Rejestr Sądowy składa się z trzech rejestrów; z rejestru przedsiębiorców, rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji, oraz z rejestru dłużników niewypłacalnych. Podmioty dzięki wpisaniu do KRS zyskują osobowość prawną.
Krajowy Rejestr Sądowy ma za zadanie zapewnić łatwy i skuteczny dostęp do informacji dotyczących stanu prawnego zarejestrowanych podmiotów, kluczowych aspektów ich sytuacji finansowej oraz sposobów ich reprezentacji. Krajowy Rejestr Sądowy działa na podstawie ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowymi.
KRS opiera się na zasadzie jawności – każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w Rejestrze za pośrednictwem Centralnej Informacji oraz na zasadzie domniemania prawdziwości wpisów – domniemywa się, że dane wpisane do Rejestru są prawdziwe.
Zgodnie z przepisami ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wszelkie zmiany dotyczące wpisów do KRS należy zgłosić w ciągu 7 dni od ich wystąpienia. Zgłoszenie zmian dokonuje się za pośrednictwem formularzy w sposób elektroniczny. Wniosek o wpis zmian trzeba złożyć za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych (tylko, jeżeli umowę spółki lub akt założycielski zawarto u notariusza) lub też w systemie teleinformatycznym S24 (tylko, jeżeli umowę spółki zawarto na wzorcu umowy udostępnionym w S24). Do formularzy jeśli to konieczne należy dołączyć dokumenty potwierdzające zaistniałą zmianę, to np. protokoły czy też uchwały.
Dane, które są wymagane do aktualizacji dla każdej spółki, obejmują jej nazwę handlową lub firmę, formę prawną (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna), oraz pełny adres, który obejmuje informacje o województwie, powiecie, gminie, miejscowości, ulicy oraz kodzie pocztowym. Jeśli spółka posiada oddziały, również należy zgłosić ich siedziby i adresy.
Dodatkowo, istotne jest zgłoszenie wszelkich zmian dotyczących danych wspólników lub członków zarządu oraz kapitału zakładowego. W przypadku stowarzyszenia każda modyfikacja treści umowy spółki lub statutu wymaga zgłoszenia zmiany do Krajowego Rejestru Sądowego.
Każda zmiana w spółce wymaga opłacenia opłaty sądowej za jej wpis do KRS oraz publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłatę stałą w kwocie 250 złotych pobiera się od wniosku o dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców.
Opłatę stałą w kwocie 200 złotych pobiera się od wniosku o zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym zmiany dotyczącej spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dokonanej przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Brak opłaty skutkuje wezwaniem do jej uregulowania w ciągu 7 dni od otrzymania pisma z sądu gospodarczego.
Warto pamiętać, że spółka wpisana do Rejestru ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem do Rejestru nieprawdziwych danych, jeżeli podlegały obowiązkowi wpisu na jego wniosek, a także niezgłoszeniem danych podlegających obowiązkowi wpisu do Rejestru w ustawowym terminie, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
Powyższy artykuł ma jedynie charakter informacyjny i ogólny, w związku z czym nie stanowi porady ani opinii prawnej.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: praktykant Szymon Szurlej z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów).