Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to proces wymagający staranności i precyzyjnego przestrzegania określonych procedur. System S24, zarządzany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a likwidacja spółki w nim jest znacznie uproszczona, umożliwiając przedsiębiorcom przeprowadzenie likwidacji online.
Pierwszą czynnością, jakiej należy dokonać to otwarcie likwidacji spółki. Wspólnicy powinni podjąć uchwałę o rozwiązaniu spółki. Uchwała o powinna zostać podpisana przez wszystkich wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Czynność podjęcia uchwały będzie ważna tylko wtedy, gdy podpiszą ja wszyscy wspólnicy. Wymagana jest większość kwalifikowana 2/3 głosów. Należy podjąć wtedy kilka kluczowych kwestii, takich jak: powołanie likwidatora, który często jest jednym z członków zarządu, choć nie jest to wymóg prawny – może to być osoba spoza grona wspólników lub zarządu. Osoba ta będzie odpowiedzialna za cały proces likwidacji.
Po podjęciu uchwały należy także przygotować sprawozdanie finansowe obejmujące okres od początku roku obrotowego do dnia poprzedzającego rozpoczęcie likwidacji. Wynika to z konieczności zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień przed rozpoczęciem likwidacji oraz ich ponownego otwarcia w dniu rozpoczęcia procesu likwidacyjnego.
Dla spółek założonych w systemie S24, dokonujemy tego bezpośrednio w tym systemie. Termin na zgłoszenie likwidacji wynosi 7 dni od podjęcia uchwały. System wygeneruje odpowiednie dokumenty, które muszą zostać podpisane przez likwidatora oraz wszystkich wspólników.
Ważny etapem podczas likwidacji spółki jest spłata zobowiązań spółki oraz podział pozostałego majątku między wspólników. Likwidator ma obowiązek uregulowania wszystkich zobowiązań spółki, co może potrwać nawet kilka miesięcy.
Likwidacja spółki w systemie S24 jest procesem, który można przeprowadzić stosunkowo szybko i bez większych komplikacji, pod warunkiem dokładnego przygotowania i przestrzegania wszystkich kroków proceduralnych.
Powyższy artykuł ma jedynie charakter informacyjny i ogólny, w związku z czym nie stanowi porady ani opinii prawnej.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: Dominik Radamski z Kancelarii Adwokackiej Urban (Adwokat Rzeszów)