Niniejszy artykuł również poświęcony jest przedsiębiorcom. Poruszony w nim zostanie temat związany z działalnością przeważającą w KRS.
Większość firm działających w Polsce prowadzi działalność gospodarczą, której celem jest osiąganie zysków.
W związku z tym, czy w umowie spółki konieczne jest określenie rodzaju prowadzonej działalności, czyli podanie kodów PKD? Jak należy to zrobić? Czym są PKD? Jak następnie uwzględnić te informacje w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS)? Czym jest działalność przeważająca?
Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.
„PKD” jest skrótem od nazwy „Polska Klasyfikacja Działalności”, która to została uregulowana w przepisach Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, każda spółka objęta tymi przepisami – jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna – musi w swojej umowie określić przedmiot prowadzonej działalności.
Zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym, w dziale 3 rejestru przedsiębiorców umieszcza się przedmiot działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD).
Jest to maksymalnie dziesięć pozycji, w tym jeden główny przedmiot działalności na poziomie podklasy. W przypadku oddziałów przedsiębiorców zagranicznych, głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń oraz reasekuracji, przedmiot działalności oraz główny przedmiot działalności określa się dla konkretnego oddziału.
Działalność przeważająca to ta, która ma największy udział w mierniku charakteryzującym działalność firmy, takim jak wartość dodana, produkcja brutto, wartość sprzedaży, liczba zatrudnionych pracowników czy wynagrodzenia. W badaniach statystycznych zaleca się używanie wartości dodanej jako wskaźnika do określenia przeważającej działalności.
Obecnie wpisanie prowadzonej działalności do Krajowego Rejestru Sądowego odbywa się drogą elektroniczną za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych, korzystając z odpowiedniego formularza.
Nie można wprowadzać do rejestru danych sprzecznych z umową spółki, podając kody działalności, które nie są uwzględnione w akcie założycielskim.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: aplikant adwokacki Małgorzata Cwynar z Kancelarii Adwokackiej Urban (Adwokat Rzeszów)