W ostatnim czasie coraz częściej można usłyszeć o ustawie o ochronie sygnalistów i obowiązkach dla przedsiębiorców, które z niej wynikają. Po lekturze niniejszego artykułu czytelnik będzie mógł dowiedzieć się:
Uchwalenie ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928) wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
Zgodnie z zapisami powyższej Dyrektywy kraje członkowskie musiały zaimplementować przepisy do swojego porządku prawnego. Polski ustawodawca dopełnił ten obowiązek poprzez uchwalenie ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928). Przepisy tej ustawy obowiązują od 25 września 2024 roku.
Sformułowanie „sygnalista” pochodzi od angielskiego „whistleblower”. Określa ono osobę zgłaszającą nieprawidłowości dostrzeżone w danej organizacji czy miejscu pracy z myślą o dobru publicznym.
Aby daną osobę można był określić mianem sygnalisty musi ona spełnić następujące warunki:
Przepisy ustawy nakładają na przedsiębiorców obowiązki. Mowa tu przede wszystkim o stworzeniu procedur umożliwiających sygnaliście dokonywanie zgłoszeń
Obowiązek tworzenia procedury nie dotyczy podmiotów, które na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku zatrudniają co najmniej 50 osób.
Należy pamiętać, że powyższy próg zatrudnia obejmuje również inne formy niż umowa o pracę, tj. umowy o dzieło, umowy o zlecenie.
Nie dopełnienie obowiązków może przynieść organizacji negatywne konsekwencje. Przepisy ustawy za brak procedury oraz nie przestrzeganie przepisów w niej zawartych przewidują dotkliwe kary. Są to: grzywna, kara ograniczenia wolności albo nawet pozbawienia wolności do lat 3.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: aplikant adwokacki Małgorzata Cwynar z Kancelarii Adwokackiej Urban (Adwokat Rzeszów)