Duże miasta wniosły o wydłużenie do 2023 r. terminu do wydawania zaświadczeń potwierdzających przekształcenie użytkowania wieczystego pod nieruchomościami mieszkalnymi w prawo własności. Według organów odpowiedzialnych za te zaświadczenia roczny termin jest nierealny i nie pozwala na jego dochowanie z uwagi na niezwykle dużo wpływających wniosków. Zaniepokojeni mogą być wnioskodawcy, dla których od wydania zaświadczenia może być uzależniony termin sprzedaży nieruchomości na nowych zasadach.
Zapowiada się mniej formalności przy budowaniu z odstępstwem od przepisów techniczno-budowlanych. Propozycja zmiany dotyczy dotychczasowego wniosku do ministra ds. inwestycji, który do tej pory musiał wyrazić zgodę na prowadzenie budowy bez dochowania przepisów tzw. promesę. Jak łatwo się domyślić do tej pory uzyskanie takiej zgody trwało długie miesiące. Teraz ma się to zmienić w związku z propozycją by promesę wydawał starosta lub prezydent miasta właściwy ze względy na miejsce budowy, co ma przyśpieszyć całe postępowanie nawet o 2 miesiące.
PRAWO OCHRONY ŚRODOWISKA
Mieszkańcy miast nękani przez smog nie mogą obarczyć winą organów samorządu terytorialnego za brak walki o czyste powietrza z uwagi na nieopracowanie planu ochrony powietrza. Kwestia ta została nagłośniona w związku z licznymi skargami do Rzecznika Praw Obywatelskich. Plany ochrony powietrza powinny zostać uchwalane przez sejmiki województw i mają za zadanie określanie działań zmierzających do ograniczenia zanieczyszczeń. Brak odpowiednich przepisów nie pozwala jednak na dochodzenie przed sądem odszkodowań lub zadośćuczynień na podstawie zaniechania planowania walki ze smogiem.
PRAWO MEDYCZNE I OCHRONA ZDROWIA
Narodowy Fundusz Zdrowia orzekł o możliwości umieszczenia dzieci na oddziale psychiatrycznym dla osób dorosłych. Ta dramatyczna decyzja związana jest z brakiem miejsc na oddziałach dziecięcych przy wciąż rosnącej liczbie młodocianych pacjentów. Chodzi tu w szczególności o pacjentów po próbach samobójczych, których niestety nie brakuje wśród nastolatków.
Coraz ostrzejsze przepisy w zakresie dopuszczania do obrotu kosmetyków. Dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego pani Blanka Chmurzyńska-Brown w wywiadzie dla dziennika Rzeczpospolita (s. A24, nr 85 (11328)) uznała, że nowe regulacje mogą wzmóc innowacyjność branży, ale również wyhamować znaczą część rynku. Nowe przepisy w znacznym stopniu dotyczą większej dbałości o środowisko naturalne, zmniejszenie wykorzystania plastiku w produkcji kosmetyków oraz testy na zwierzętach. Przypominamy, że w kwestii innowacyjności i ochrony środowiska bardzo dobrze oceniona została przemyska firma Inglot w szczególności za sprzedaż przepuszczającego powietrze lakieru do paznokci O2M.
PRAWO FARMACEUTYCZNE
Wprowadzane e-recepty okazały się dobrodziejstwem dla inspektorów farmaceutycznych, dzięki któremu z dużą łatwością typują oni apteki i hurtownie, które powinny zostać poddane kontroli. Analiza logowań do systemu związana z realizacją recepty pozwoliła na oszacowanie, że aż 54% sprawdzonych aptek łamało zasady dotyczące obligatoryjnej i stałej obecności kierownika apteki będącego magistrem farmacji. Wynik ten jest o tyle niepokojący, że pokazuje pewną tendencję w powierzaniu pracy apteki wyłącznie technikom farmaceutycznym, którzy szczególnie na początku swojej pracy zawodowej wymagają większego nadzoru w zakresie dawkowania leków. Brak doświadczenia w tej materii doprowadził do tragedii w listopadzie ubiegłego roku, kiedy prawdopodobnie to pomyłka techniczki z Jarocina, doprowadziła do zgonu pacjentki, której dawkowanie przepisanych leków 10krotnie przekroczyło zalecenie lekarza.
Pacjenci zgłaszają problemy z refundacją leków związanych z leczeniem niewydolności serca. Terapie dostępne już dla pacjentów w Europie wciąż są niedostępne w Polsce, w sytuacji gdy najczęstszą przyczyną zgonu Polaków są schorzenia sercowo-krążeniowe. Z uwagi na brak refundacji preparatu sakubitrylu/walsartanu przy pozytywnej rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji, w przyszłości możemy się spodziewać zmiany w koszyku świadczeń gwarantowanych i refundacji leków.
Sejmowa Komisja Zdrowia cofnęła możliwość wysyłkowej sprzedaży leków, z której to możliwości korzystali przede wszystkim niepełnosprawni. Komisja cofnięcie przepisu tłumaczy inną decyzją Komisji Europejskiej, która w stosunku do państwa członkowskiego zniosła stałe marże na leki uzasadniając to łamaniem zasady swobodnego przepływu towarów w UE. Wszystko to jest pokłosiem trwającej walki z odwróconym łańcuchem dystrybucyjnym leków, który prowadził do sprzedaży polskich leków za granicą z uwagi na korzystne ceny.
Photo by Simone van der Koelen on Unsplash
PRAWO KONSUMENCKIE
Kary dla największych prywatnych przewoźników – Rayanair i Wizz Air za ograniczenie bagażu podręcznego, który do tej pory mogliśmy wnosić na pokład samolotu bez naliczenia dodatkowych opłat. Na razie o niezgodności takiej praktyki orzekł włoski sąd, jednakże coraz większa spójność orzecznicza w krajach UE pozwala na domniemanie zasadności podobnych roszczeń również w Polsce, gdzie z roku na rok rośnie liczba zakupionych biletów lotniczych.
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że pośpiech kuriera niechętnego do drobiazgowej i długotrwałej kontroli przedmiotu dostawy nie stanowi agresywnej praktyki rynkowej. Oznacza to, że sprawdzenie przez klienta przedmiotu dostawy powinno mieć na celu jedynie mechaniczne uszkodzenie sprzętu, a dokładniejsze zapoznanie się z jego cechami może spotkać się z uzasadnionym sprzeciwem kuriera jako uzależnione od zapoznania się z umową sprzedaży, a nie dostawy.
E-COMMERCE I PRAWA AUTORSKIE
Znany portal zakupowy Ceneo, będący jednym z największych porównywarek cen, został pozwany za bezprawne używanie znaków towarowych oraz publikowanie materiałów oznaczonych tym znakiem. Prawo własności przemysłowej przyznaje dość szerokie uprawnienia w zakresie ochrony znaków towarowych, z czego skorzystała firma Immergas – producent urządzeń grzewczych, niezadowolona ze sposobu oceny i przedstawiania marki w pozwanym portalu. W przypadku wygrania procesu możemy spodziewać się szeregu powództw związanych z niechcianym wykorzystywaniem marek przez portale internetowe.
Photo by Pope Moysuh on Unsplash
Jeżeli interesują Cię nowości w prawie lub masz pytania na któryś z poruszonych tematów zapraszamy do kontaktu z kancelarią w Rzeszowie korzystając z formularza kontaktowegopisząc do nas wiadomość lubdzwoniąc.