Akredytacja dla w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) jest procesem oceny jakości i bezpieczeństwa świadczonych usług zdrowotnych. Jej zadaniem jest sprawdzenie, czy konkretna placówka POZ spełnia określone standardy i rekomendacje, które mają na celu poprawę jakości opieki nad pacjentami.
Akredytacja została uregulowana w art. 21 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (Dz. U. poz. 1692).
Certyfikat akredytacyjny nadawany jest przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ). Nadanie certyfikatu potwierdza, że dany podmiot stosuje dobre praktyki kliniczne, zarządcze i organizacyjne.
Akredytacja nadawana jest na okres 4 lat.
Akredytacja jest dobrowolna, ale stanowi istotny element systemu jakości w ochronie zdrowia.
W ostatnim czasie zaszła spora zmiana dla podstawowej opieki społecznej, która związana jest z akredytacją.
Ministerstwo Zdrowia 30 grudnia 2024 roku na podstawie art. 22 ust. 5 ustawy z 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta opublikowało nowe standardy akredytacyjne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Zostały one podzielone na siedem kluczowych obszarów, które nie tylko mają na celu usprawnienie organizacji, ale także przyczyniają się do podniesienia standardów świadczeń zdrowotnych.
Powyższy artykuł ma jedynie charakter informacyjny i ogólny, w związku z czym nie stanowi porady ani opinii prawnej.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: aplikant adwokacki Małgorzata Cwynar z Kancelarii Adwokackiej Urban (Adwokat Rzeszów)