Błąd diagnostyczny jako błąd medyczny – postępowania sądowe związane ze wskazaną tematyką stanowią coraz większa kategorię spraw w sądach. Taki stan rzeczy wynika z różnych przyczyn, w tym przemęczenia lekarzy i pielęgniarek, ograniczonego dostępu do nowoczesnego sprzętu, braku należytej uwagi podczas udzielania świadczeń zdrowotnych czy działania w pośpiechu. Niewątpliwie wynika to również z faktu, że pacjenci są coraz bardziej świadomi swoich praw i chętniej dochodzą roszczeń.
W polskim prawodawstwie brak jest jednoznacznej definicji legalnej pojęcia „błąd medyczny”. Powszechnie uznaje się jednak, że obejmuje ono każde niezamierzone działanie, niedopatrzenie lub zaniechanie ze strony lekarza, dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego bądź innego przedstawiciela zawodów medycznych, które skutkuje wyrządzeniem szkody pacjentowi.
Błąd diagnostyczny to sytuacja, w której postępowanie medyczne odbiega od obowiązujących standardów wiedzy medycznej oraz nie spełnia wymaganej staranności. Może wynikać zarówno z działania, jak i zaniechania lub niedopatrzenia ze strony personelu medycznego. Przejawia się w postaci błędnej diagnozy lub niewłaściwej oceny stanu zdrowia pacjenta.
Błąd diagnostyczny może mieć miejsce w różnych okolicznościach, m. in. w sytuacji gdy:
Nieprawidłowe rozpoznanie choroby skutkuje przypisaniem podmiotowi leczniczemu odpowiedzialności za błąd medyczny. Może ona mieć charakter zarówno cywilnoprawny, jak i karnoprawny. Odpowiedzialność ta obejmuje również inne przypadki naruszenia zasad sztuki medycznej, które zostaną omówione w kolejnych wpisach.
Powyższy artykuł ma jedynie charakter informacyjny i ogólny, w związku z czym nie stanowi porady ani opinii prawnej.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: aplikant adwokacki Katarzyna Prejsnar z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów).