Błąd w sztuce lekarskiej – błąd terapeutyczny to jedno z najpoważniejszych zagadnień w systemie opieki zdrowotnej, mające istotne konsekwencje zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Jednym z rodzajów błędów medycznych jest tzw. błąd terapeutyczny, który dotyczy nieprawidłowego leczenia pacjenta. Może on wynikać z niewłaściwego doboru terapii, błędnej diagnozy lub nieprawidłowego stosowania metod leczenia. Jakie są przyczyny błędu terapeutycznego, jakie mogą być jego konsekwencje i co można zrobić, aby go unikać.
Błąd terapeutyczny to sytuacja, w której zastosowane leczenie nie odpowiada aktualnym standardom medycznym lub nie jest dostosowane do indywidualnego stanu pacjenta. Może on obejmować m.in. podanie niewłaściwego leku, zastosowanie błędnej dawki, wybór nieskutecznej metody leczenia czy też niewłaściwe postępowanie pooperacyjne. Kluczowe jest to, że błąd terapeutyczny może wynikać zarówno z niedopatrzenia lekarza, jak i nieścisłości w przekazywaniu informacji między personelem medycznym.
Przyczyny błędów terapeutycznych mogą być różnorodne i często wynikają z wielu nakładających się czynników. Do najczęstszych należą:
Skutki błędu terapeutycznego mogą być poważne, zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. W zależności od skali błędu i jego wpływu na zdrowie pacjenta, mogą obejmować:
Zapobieganie błędom terapeutycznym wymaga wieloaspektowego podejścia, zarówno ze strony lekarzy, jak i systemu ochrony zdrowia. Kluczowe działania to:
W kontekście prawa medycznego błąd terapeutyczny może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi, w tym roszczeniami cywilnymi lub nawet odpowiedzialnością karną lekarza. Kluczowe dla dochodzenia praw pacjenta jest właściwe udokumentowanie przebiegu leczenia, a także wykazanie, że doszło do naruszenia standardów medycznych. Osoby poszkodowane mogą dochodzić swoich roszczeń poprzez postępowania sądowe, w których niezbędne będzie powołanie biegłych z zakresu medycyny. Z punktu widzenia lekarzy, istotne jest, aby dbać o transparentność procesu leczenia oraz stosować procedury minimalizujące ryzyko popełnienia błędu. W każdym przypadku, zarówno pacjenci, jak i lekarze powinni zdawać sobie sprawę z konsekwencji prawnych wynikających z błędów terapeutycznych.
Powyższy artykuł ma jedynie charakter informacyjny i ogólny, w związku z czym nie stanowi porady ani opinii prawnej.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: aplikant adwokacki Katarzyna Prejsnar z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów).