Celem uzyskania ochrony prawnej na drodze postępowania cywilnego, uprawniony musi wnieść wpierw stosowny pozew lub wniosek do właściwego sądu – słowo „właściwego” jest tutaj niezwykle istotne, albowiem rozpoznanie sprawy przez sąd niewłaściwy może rzutować nawet na nieważność przeprowadzonego postępowania i konieczność jego ponowienia. Co prawda, sąd z urzędu bada swoją właściwość i w razie uznania się za niewłaściwym w tym samym trybie przekazuje sprawę sądowi właściwemu, co może jednak zająć trochę czasu i w konsekwencji przyczynić się do występowania pewnych opóźnień. Warto więc przybliżyć w tym artykule czym w zasadzie jest „właściwość” sądu i w oparciu o jakie kryteria należy ją ustalać, aby ww. ustrzec się w przyszłości pojawienia się ww. problemów.
Właściwością sądu określa się ogólnie zakres spraw, jakie przepis ustawy przyznaje danej jednostce wymiaru sprawiedliwości do realizacji w ramach przyznanych kompetencji do rozpoznawania i rozstrzygania spraw cywilnych. Właściwość jest więc pewnym kompasem lub zbiorem wytycznych dla sądu, dzięki którym może podjąć decyzję, czy daną sprawą powinien się merytorycznie zająć.
Podstawowym kryterium rozróżnienia właściwości jest jej podział na właściwość rzeczową i miejscową. Pierwszy typ dotyczy ustalenia tego, czy dany sąd jest kompetentny do podjęcia się danego rodzaju (rzędu) spraw, natomiast drugi, czy dana sprawa (już rodzajowo stwierdzona jako właściwa) znajduje się w obszarze kompetencyjnym sądu właściwym ze względu na miejsce usytuowania jego siedziby.
Stosownie do art. 16 k.p.c., sądy rejonowe rozpoznają wszystkie sprawy z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądów okręgowych – powyższy przepis kształtuje więc domniemanie właściwości sądów rejonowych, które są niewłaściwe do rozpoznawania pewnego rodzaju spraw tylko wówczas, gdy stosownym przepisem prawa dane sprawy zostaną przyporządkowane sądom okręgowym lub apelacyjnym.
Dla inicjujących postępowanie istotne znaczenie może mieć art. 17 k.p.c., na podstawie którego wskazano, które sprawy przyznano do rozpoznawania sądom okręgowym. Zgodnie z tym przepisem, sądy okręgowe rozpoznają:
Niekiedy zakres stosownej właściwości rzeczowej sądu (pod kątem właściwości funkcjonalnej) reguluje przepis szczególny – tak chociażby właściwym rzeczowo do rozpoznania spraw gospodarczych (czyli takich, które dotyczą stosunków cywilnych między przedsiębiorcami) będzie sąd gospodarczy (mogący mieścić się może zarówno w sądzie rejonowym, jak i sądzie okręgowym), co wyklucza możliwość rozpoznania takiej sprawy przez sąd cywilny. Dla podstawowego rodzaju spraw fundamentalne znaczenie mają jednak ww. przepisy.
Warto zaznaczyć, że właściwość miejscowa jest związana z dokonanym podziałem kompetencyjnym sądów ze względu na miejsce usytuowania ich siedziby – wyróżnia się obszary właściwości sądów rejonowych (dla jednej lub większej liczby gmin), sądów okręgowych (dla co najmniej dwóch sądów rejonowych) oraz sądów apelacyjnych (dla co najmniej dwóch sądów okręgowych).
Niemniej jednak to, czy dany sąd jest właściwy miejscowo dla rozpoznania konkretnej sprawy wynika z samych przepisów, które kształtują ogólną zasadę właściwości sądów w procesie związaną z miejscem zamieszkania pozwanego (art. 27 k.p.c.) będącego osobą fizyczną lub siedziby pozwanej będącej osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, które odrębny przepis przyznaje zdolność prawną (art. 30 k.p.c.).
Warto zaznaczyć, że podobna zasada obowiązuje w postępowaniu nieprocesowym (art. 508 § 1 k.p.c.).
Od powyższej zasady przewiduje się jednak wyjątki, które pozwalają na wybór sądu pomiędzy sądem właściwym ze względu na właściwość miejscową ogólną a innym sądem, którego właściwość wynika z przepisu szczególnego (właściwość przemienna), jak również właściwość ogólną wyłączają w ogóle (właściwość wyłączna).
Jak już wskazano wcześniej, pewnego rodzaju powództwa lub wnioski można bądź według przepisów o właściwości ogólnej, bądź przed sąd, któremu właściwość przyznano na podstawie innego przepisu.
Wśród spraw, które mogą być – wedle wyboru powoda lub wnioskodawcy – rozpoznawane przez dwa sądy, wskazać należy na:
W pewnych sytuacjach, pomimo różnego miejsca zamieszkania czy miejsca usytuowania siedziby pozwanego, właściwość miejscowa będzie przysługiwała jednemu konkretnemu sądowi i żaden inny nie będzie właściwy do rozpoznania danej sprawy.
Zgodnie z stosownymi przepisami ww. sytuacja ma miejsce, wtedy, gdy:
Jeżeli potrzebujesz pomocy przy ustalaniu jaki Sąd jest właściwy dla Twojej sprawy, skontaktuj się z prawnikami z Kancelarii Urban – chętnie Ci pomogą i przekażą wytyczne, dzięki którym będziesz wiedział, w jaki sposób prawidłowo postąpić. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urban – zadzwoń – 884-888-536 napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: apl. adw. Tomasz Kisielka z Kancelarii Adwokackiej Urban (Adwokat Rzeszów)