Zastanawiasz się, jak wygląda zakończenie bytu gospodarczo-prawnego poprzez rozwiązanie
spółki z o.o.? Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wygląda rozwiązanie takiej spółki oraz jak wyglądać powinien sposób przeprowadzenia procesu likwidacji- koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Czytając go zapoznasz się z działalnością likwidatora, kim jest oraz jak go powołać.
Przyczyny rozwiązania spółki określone zostały w artykule 270 kodeksu spółek handlowych, który stanowi, że:
Rozwiązanie spółki powodują:
1) przyczyny przewidziane w umowie spółki;
2) uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza;
21) w przypadku spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, również uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki opatrzona przez wszystkich wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym;
3) ogłoszenie upadłości spółki;
4) inne przyczyny przewidziane prawem.
Do rozwiązania spółki dochodzi poprzez przeprowadzenie likwidacji, co jest określone w artykule 272 kodeksu spółek handlowych, który stanowi, że:
Rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru.
Z artykułu 18 kodeksu spółek handlowych wynika, że likwidatorem może być:
Według kodeksu spółek handlowych (art. 276) likwidatorami stają się z mocy prawa członkowie zarządu. Nie wymaga to podjęcia uchwały, a to z tego względu, iż wraz z otwarciem likwidacji wygasa mandat członków zarządu – członkowie zarządu stają się likwidatorami.
Powołanie likwidatora poprzez otwarcie likwidacji – likwidator dokonuje zgłoszenia zmian do KRS w tym zakresie.
Poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS elektronicznie składa się wniosek o wpis otwarcia likwidacji, a także powołania likwidatora/likwidatorów. Jeżeli w spółce byli członkowie zarządu i prokurenci dokonuje się ich wykreślenia.
W kodeksie spółek handlowych znajdują się obowiązki likwidatorów, a także zakres ich działalności w toku likwidacji.
Według art. 297 KSH, wzywając wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia tego ogłoszenia.
Stosownie z art. 281 KSH likwidatorzy:
Art. 282 KSH wyróżnia jeszcze takie obowiązki likwidatorów jak:
Likwidatorzy mogą wszczynać nowe interesy tylko wówczas, gdy jest to potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki – jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników.
Czynności likwidatorów uważa się za czynności likwidacyjne.
Podsumowując, wszystkie informacje związane z działalnością likwidatora możemy znaleźć w Kodeksie spółek handlowych w bardzo szczegółowy sposób. Zapamiętać należy najważniejszą kwestię, iż likwidator przede wszystkim ma w obowiązku podejmowanie czynności związanych z rozwiązaniem spółki z.o.o.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: Praktykant Magdalena Sołtysik z Kancelarii Adwokackiej Urban (Adwokat Rzeszów)