Pod określeniem ,,płatność z odroczonym terminem’’ kryje się tak naprawdę tzw. ,,kredyt kupiecki’’, czyli możliwość dokonania płatności w późniejszym terminie. Najczęstszą wersją zapłaty za dany towar, czy skorzystanie z danej usługi, jest wykonanie płatności od ręki – od razu na miejscu, po otrzymaniu rachunku czy faktury. Kredyt kupiecki daje możliwość odroczenia zapłaty o 30 lub 60 dni. Dlatego też faktura z odroczoną płatnością określana jest czasami mianem ,,sprzedaży na 30 czy 60 dni’’. Skąd wzięły się te terminy?
W art. 7 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych możemy przeczytać:
2. Termin zapłaty określony w umowie nie może przekraczać 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, chyba że strony w umowie wyraźnie ustalą inaczej i pod warunkiem że ustalenie to nie jest rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela, z wyłączeniem ust. 2a.
2a. Termin zapłaty określony w umowie nie może przekraczać 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, jeżeli dłużnikiem zobowiązanym do zapłaty za towary lub usługi jest duży przedsiębiorca, a wierzycielem jest mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca albo średni przedsiębiorca. W przypadku gdy strony ustalą harmonogram spełnienia świadczenia pieniężnego w częściach, termin ten stosuje się do zapłaty każdej części świadczenia pieniężnego.
Termin 30 dni może wynosić, jeśli dłużnikiem jest podmiot publiczny, niebędący podmiotem leczniczym.
Wydaje się, że faktura z odroczoną płatnością jest najbardziej korzystna dla osoby wykonująca płatność danej faktury – czyli dla nabywcy. Zyskuje on dzięki niej możliwość przesunięcia określonego wydatku finansowanego, który może być dla niego w danej chwili pewną trudnością, na późniejszy termin. Zarazem korzysta już z zakupionego towaru czy wykonanej usługi. Można to więc mniej więcej porównać do nieoprocentowanej pożyczki.
Dla przedsiębiorców wystawiania faktur z odroczoną płatnością zwiększa ich atrakcyjność i konkurencyjność na rynku. Często płatnicy szukają wyłącznie takich przedsiębiorstw, które umożliwiają im dokonanie płatności faktury z późniejszym terminem.
Jak zostało powyżej wspomniane; płatność z odroczonym terminem bywa również korzystna dla podmiotów wystawiających faktury. Istnieje jednak ryzyko niezapłacenia przez płatnika faktury w odroczonym terminie. Zalecana jest tutaj pewna ostrożność ze strony przedsiębiorców. Zakłócenia w płatnościach mogą sprowadzić duże kłopoty finansowe na daną firmę. Dlatego też kredyt kupiecki powinien być przyznawany kontrahentom, do których można mieć zaufania – np. na podstawie wcześniejszej długotrwałej współpracy z danym podmiotem. Ważne, aby wystawiający fakturę miał pewność, że dana płatność będzie terminowo uregulowana.
Wyżej wspomniana ustawa, w celu zniwelowania problemów wynikających z opóźnień w opłacaniu faktur z odroczoną płatnością, podwyższyła odsetki za nieterminowość opłat. Tak brzmi tekst ustawy:
Art. 10 [Koszty odzyskiwania należności, rekompensata]
1. Wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek, o których mowa w art. 7 ust. 1 lub art. 8 ust. 1, przysługuje od dłużnika, bez wezwania, rekompensata za koszty odzyskiwania należności, stanowiąca równowartość kwoty:
1) 40 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych;
2) 70 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50 000 złotych;
3) 100 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50 000 złotych.
Wyższe stawki rekompensat mają zmotywować kontrahentów do należytej staranności w wykonywaniu płatności.
Przedsiębiorcy, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko turbulencji finansowych i zabezpieczyć się przed możliwymi problemami z nieuczciwymi i niewypłacalnymi kontrahentami, mogą skorzystać z faktoringu.
Faktoring można opisać w trzech prostych krokach:
1) Przedsiębiorca (faktorant) przekazuje do faktora swoje faktury z odroczonym terminem płatności
2) Faktor (firma faktoringowa) po zgłoszeniu faktury do finansowania przelewa środki z faktury na konto faktoranta
3) Faktorant (Klient) rozlicza się z faktorem w formie uzależnionej od wyboru rodzaju faktoringu, np.: faktoring cichy, jawny, zaliczkowy.
Jeżeli potrzebujesz pomocy przy wszelkich sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej skontaktuj się z adwokatem z Rzeszowa z Kancelarii Adwokackiej Urban – zadzwoń – 884 888 536 lub umów się na spotkanie korzystając z formularza kontaktowego.
Nie jesteś z Rzeszowa? Nic straconego! Adwokat Ewelina Urban oraz Adwokat Jakub Urban świadczą usługi również online. Możesz skorzystać z naszej pomocy prawnej również przez internet lub przez telefon.
autor: Praktykant Szymon Szurlej z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie