W drodze procedury medycznej, wszelkich porad, zabiegów, badań czy też wywiadów, przekazujemy swojemu lekarzowi cały szereg różnych informacji, często niezwykle prywatnych, osobistych, dotykających naszej sfery intymności.
Są to informacje, którymi nie chcemy się dzielić z innymi postronnymi osobami. Przekazujemy jednak te wiadomości w głębokim zaufaniu do lekarza, wiedząc, że bez odpowiedniego wywiadu medycznego, lekarz nie będzie w stanie dobrać odpowiedniego toku leczenia i profilaktyki.
Do tego sam lekarz w drodze przeprowadzonych badań uzyskuje o nas wiele dodatkowych informacji i wiadomości. To fakty na temat naszego stanu zdrowia, kwestie związane z chorobami, urazami i całą przeszłością medyczną. Lekarz, który pozyskuje wszystkie te dane obowiązany jest zachować je w odpowiedniej tajemnicy.
Nie powinien ich nigdzie publicznie ujawniać i przekazywać, choćby również dlatego, aby budować odpowiednią więź z pacjentem, który musi mieć zaufanie, że jego prywatne dane nie wypłynął w dalszy obieg.
Pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, w tym udzielające mu świadczeń zdrowotnych, informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego.
Obowiązek dochowania tajemnicy nie jest jednak całkowicie bezwzględny. Wyżej wskazana ustawa wymienia enumeratywnie przypadki, kiedy osoba wykonująca zawód medyczny nie jest związana tajemnicą. Uchylenie obowiązku tajemnicy jest możliwe, gdy:
Osoba pełniąca zawód medyczny łamiąca zasadę tajemnicy może spotkać się z odpowiedzialnością cywilną, karną i dyscyplinarną. Na gruncie prawa cywilnego lekarz może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą oraz może być zobowiązany do zapłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Na podstawie prawa karnego osoba łamiąca prawa pacjenta do tajemnicy może podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – tak wynika z art. 266 k.k. (ujawnianie informacji w związku z wykonywaną funkcją). Do tego dochodzi jeszcze kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: praktykant Szymon Szurlej z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów).