Prowadząc szkolenia prawne w całej Polsce z prawa medycznego, prawa umów lub zasad bezpiecznego prowadzenia biznesu, odwołujemy się do tematyki certyfikowanego podpisu elektronicznego. Chociażby najnowsza zmiana w prowadzeniu dokumentacji medycznej wskazała, że już niedługo obowiązkowa dokumentacja medyczna będzie wymagała od lekarzy posiadania podpisu elektronicznego. I tutaj pojawia się kluczowe pytanie – czym jest różni się podpis elektroniczny od podpisu składanego za pomocą Profilu Zaufanego?
Jest to realizacja pomysłu Ministerstwa Cyfryzacji, który zakładał wprowadzenie powszechnego sposobu weryfikacji swojej tożsamości w sieci. Przede wszystkim chodziło o możliwość szerszego korzystania z systemów administracji publicznej bez obawy o podszywanie się pod kogoś innego lub inne umożliwienie rozwijania się przestępczości internetowej. Profil Zaufany umożliwia więc korzystanie z internetowej platformy ePUAP dzięki której możemy:
– złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego
– dokonać zgłoszenia urodzenia dziecka,
– dokonać rozliczenia podatków,
– uzyskać odpis aktów (w tym aktu zgonu),
– pozyskać zaświadczenie o niekaralności.
Założenie Profilu Zaufanego jest możliwe na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie samej platformy dla której został stworzony czyli ePUAP. Za pomocą utworzenia tam konta przy podaniu podstawowych danych osobowych służących weryfikacji składamy wniosek o utworzenie Profilu Zaufanego, którego autentyczność potwierdzimy przez osobistą wizytę w Punkcie Potwierdzeń (oddziale NFZ, urzędzie gminy, urzędzie skarbowym).
Dużo łatwiejszym sposobem wydaje się jednak skorzystanie z możliwości dawanych nam przez bankowość internetową, w ramach której większość dużych operatorów pozwala nam założyć Profil Zaufany potwierdzany logowaniem na posiadanym przez nas koncie banku. Założenie w ten sposób Profilu Zaufanego trwa 5 minut i nie wymaga wizyt w Punkcie Potwierdzeń. Chcąc potwierdzić nasz podpis Profilem Zaufanym założonym w ramach bankowości platforma przekierowuje nas na stronę naszego banku, w którym logując się na nasze konto potwierdzamy podpis przez wpisanie otrzymanego smsem kodu. Proste, łatwe i przyjemne.
Poniżej przedstawiamy obecną listę serwisów umożliwiających założenia Profilu Zaufanego:
Certyfikowany podpis elektroniczny (popularnie nazywany podpisem kwalifikownaym) podobnie jak Profil Zaufany jest narzędziem umożliwiającym identyfikację swojej tożsamości w Internecie lub na dokumentach cyfrowym, który jest równoznaczny z podpisem własnoręcznym. Odmiennie jednak od Profilu Zaufanego jego posiadanie wymaga skorzystania z usług jednej z wielu firm zapewniających dostarczenie zestawu do składania podpisu elektronicznego w którego skład wchodzą: certyfikat kwalifikowany, karta kryptograficzna (obecnie również token lub pendrive), czytnik oraz oprogramowanie. Ważne jest jednak sprawdzenie by dostawca takiej usługi sam posiadał niezbędne certyfikaty uwierzytelniające jego działalność uwierzytelniającą. Dzięki kwalifikowanemu podpisowi elektronicznemu jesteśmy w stanie podpisać umowy i dokumenty handlowe, pisma i decyzje administracyjne, faktury elektroniczne, wnioski do KRS, dokumenty rejestrujące oraz dokumentację medyczną.
Pierwszy z nich ma moc podpisu odręcznego i może być wykorzystywany w większości sytuacji prawnych. Drugi z niech nie daje takiej gwarancji i służy raczej jako narzędzie do logowania lub potwierdzania swojej tożsamości w firmowych programach wewnętrznych. Wielu dostawców oprogramowania dla służby zdrowia wykorzystywało podpisy elektroniczne bez wymaganych certyfikatów, które miały jedynie wskazać osobę autora danego wpisu, jednakże nie pełniły funkcji dowodowej i nie spełniały obowiązku „własnoręcznego podpisania” np. karty leczenia szpitalnego. Prościej mówiąc to certyfikat umożliwia naszą skuteczną prawnie identyfikację osoby, a podpis pozbawiony tego certyfikatu ma jedynie funkcję szyfrowania danych lub logowania do systemu.
Jak już wspomniano Profil Zaufany jest darmowy, a certyfikowany podpis elektroniczny jest usługą płatną. Profil Zaufany został stworzony przede wszystkim do działania w ramach administracji publicznej, za to ważny i bezpieczny podpis elektroniczny posiada znacznie szersze spektrum umożliwiające również wykorzystanie w sferze prywatnej w tym w biznesie. Z pewnością wyrobienie Profilu Zaufanego jest znacznie prostsze, ale to certyfikowany podpis elektroniczny będzie usługą bardziej uniwersalną. Różnica jest możliwa również przy okresie ważności obu rozwiązań – profil zaufany jest zazwyczaj ważny 3 lata, a podpisy kwalifikowane nie dłużej niż 2 lata.
Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką przedsiębiorczości, prowadzenia biznesu lub sporządzania umów zadzwoń i umów się na spotkanie z Zespołem Kancelarii Adwokackiej Urban.
autor: adwokat Jakub Urban – Kancelaria Adwokacka Urban w Rzeszowie