W okresie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej może okazać się, że ta forma prowadzenia działalności staje się niewystarczająca lub nie wpasowuje się do zmieniających się okoliczności. Jednym z rozwiązań, które proponuje prawo jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową.
Zgodnie z treścią art. 551 § 5 ksh Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).
Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony jak wygląda przekształcenie jednoosobowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Wskazywaną zaletą tej zmiany formy działalności jest wstąpienie spółki w ogół wszystkich praw i obowiązków przedsiębiorcy. Jest to niewątpliwie plus z uwagi na fakt, że nie ma konieczności zawierania nowych umów z kontrahentami i pracownikami.
Czy warto przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.?
Oczywistym jest, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odpowiada całym swoim majątkiem. Myśl o przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę może pojawić się w momencie, gdy działalność zaczyna generować wyższe przychody, gdy działalność się rozwija powodując powstawanie coraz bardziej sformalizowanych i skomplikowanych stosunków łączących przedsiębiorcę z kontrahentami. W wyniku takiego rozwoju odpowiedzialność całym swoim majątkiem jest dużym ryzykiem finansowym, którego przedsiębiorca może zechcieć uniknąć. Ograniczenie osobistej odpowiedzialności oznacza w praktyce ryzyko odpowiedzialności wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu i alternatywnie innych świadczeń dokonanych na rzecz spółki. W tym miejscu należy jednak wskazać, że wspomniane ograniczenie odpowiedzialności nie odnosi się do zobowiązań zaciągniętych przez przedsiębiorcę przez przekształceniem w okresie 3 lat poprzedzających dzień przekształcenia.
Jak wygląda procedura przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.?
Zgodnie z dyspozycją art. 5845 ksh do przeprowadzenia przekształcenia wymagane jest podjęcie następujących kroków:
1) sporządzenia planu przekształcenia przedsiębiorcy wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta;
2) złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;
3) powołania członków organów spółki przekształconej;
4) zawarcia umowy spółki albo podpisania statutu spółki przekształconej;
5) dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Jakie są skutki przekształcenia?
Głównym skutkiem dokonania przekształcenia jest sukcesja praw i obowiązków przedsiębiorcy. Wobec powyższego spółka przekształcona posiada wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego. Kolejnym skutkiem, który należy wskazać jest okoliczność związana z ubezpieczeniem. Przedsiębiorca musi wyrejestrować się z dotychczasowego ubezpieczenia i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z nowym kodem tytułu ubezpieczenia. Dodatkowo nowa spółka otrzymuje numer NIP, REGON oraz KRS.
Czy warto przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.?
Przekształcenie w spółkę z o.o. dla prowadzących działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, może się okazać rozwiązaniem korzystnym, ponieważ dzięki niemu uzyskuje się:
– zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia przedsiębiorstwa
– organicznie odpowiedzialności osobistej
– rozdzielenie majątku osobistego i firmowego
– brak konieczności ponownego uzyskiwania pozwoleń, koncesji, zawierania cesji umów
– postrzeganie jako bardziej stabilna i wiarygodna forma prowadzenia działalności
Jeżeli poszukujesz pomocy w zakresie Twojej reprezentacji przed Sądem w sprawie gospodarczej (prowadzonej w oparciu o przepisy o postępowaniu gospodarczym), skontaktuj się z prawnikami z Kancelarii Urban – chętnie Ci pomogą i przekażą wytyczne, dzięki którym będziesz wiedział, w jaki sposób prawidłowo postąpić. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Powyższy artykuł ma jedynie charakter informacyjny i ogólny, w związku z czym nie stanowi porady ani opinii prawnej.
Autor: Katarzyna Prejsnar z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów).