Wpis osób fizycznych do CEIDG określa ustawa o CEIDG. W sprawach nieuregulowanych w tej ustawie zastosowanie mają przepisy Kodeksu Postepowania Administracyjnego. Rejestr CEIDG prowadzony jest w systemie teleinformatycznym przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Zastąpiło to i jednocześnie doprowadziło do likwidacji niemal 2500 odrębnych rejestrów niegdyś prowadzonych przez urzędy gmin i miast.
Co podlega wpisowi do CEIDG?
Wpisowi do CEIDG podlega szereg informacji, które pozwalają w łatwy sposób na odróżnienie przedsiębiorcy. Jest to informacja szczególnie ważna dla potencjalnych klientów i kontrahentów. Uzupełnienia wymagają: miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i jej przedmiot, informacja o istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej (jest to informacja, ważna głównie ze względu na interesy wierzycieli), informacja o zawieszaniu czy też ogłoszeniu upadłości, o udzielonych koncesjach i pozwoleniach oraz ewentualnym zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.
Dostęp do danych zawartych w ewidencji ma każdy, nie trzeba wykazywać żadnego interesu prawnego, aby mieć dostęp do danych zawarty w CEIDG. Występują tutaj jednak pewne wyjątki, do których zalicza się: numer PESEL przedsiębiorcy, datę urodzenia oraz adres zamieszkania.
System ten gwarantuje dostęp do danych w nim zawartych z każdego miejsca na świecie pod warunkiem dostępu do internatu.
Jak dokonać zgłoszenia w CEIDG?
Zgłoszenia można dokonać za pośrednictwem internetu bądź drogą tradycyjną.
Zgłoszenie internetowe polega na poprawnym wypełnieniu formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej CEIDG. Drugą metodą jest klasyczne złożenie wniosku w urzędzie gminy bądź przesłanie go przesyłką rejestrowaną do dowolnego urzędu gminy.
Sposoby zakończenia zgłoszenia do CEIDG:
Postepowanie może zakończyć się przez:
1. Wpis;
2. Pozostawienie wniosku bez rozpoznania;
3. Wykreślenie.
Wpis oraz pozostawienie wniosku bez rozpoznania to czynności materialno-techniczne, dlatego ich zatwierdzenie nie wymaga formy decyzji zgodnie z przepisami Kodeksu Postepowania Administracyjnego. Wyjątkiem jest wykreślenie, które może nastąpić z urzędu przez ministra właściwego do spraw gospodarki, gdy wpis oraz wykonywanie działalności stało się z jakiejkolwiek przyczyny bezprzedmiotowe.
Domniemanie prawdziwości wpisu:
Domniema się, że informacje w ewidencji CEIDG są prawdziwe. Prowadzi to do powstania obowiązku po stronie przedsiębiorcy, który powinien dbać o to aby informację były zgodne z prawdą i na bieżąco aktualizowane. Osoba wpisana do CEIDG nie może zasłaniać się wobec osoby trzeciej, działającej w dobrej wierze, zarzutem, że dane nie są prawdziwe, jeżeli po powzięciu informacji o tym wpisie zaniedbała wystąpić z wnioskiem o sprostowanie go, uzupełnienie bądź wykreślenie.
Powyższy artykuł ma jedynie charakter informacyjny i ogólny, w związku z czym nie stanowi porady ani opinii prawnej.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: Dominik Radamski z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów).