Nieuczciwe praktyki kontraktowe – w obrocie gospodarczym dochowanie lojalności kontraktowej i wzajemnego zaufania między kontrahentami ma fundamentalne znaczenie. Mimo to, w praktyce coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których jedna ze stron umowy świadomie dopuszcza się działań sprzecznych z jej postanowieniami lub w inny sposób narusza dobre obyczaje handlowe.
Nieuczciwe praktyki kontraktowe mogą przybrać różne formy, w tym:
Takie działania, choć często trudne do udowodnienia bez odpowiedniego materiału dowodowego, mogą rodzić poważne konsekwencje prawne. Strona poszkodowana nie pozostaje jednak bez ochrony – zarówno Kodeks cywilny, jak i ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przewidują mechanizmy umożliwiające dochodzenie roszczeń.
W pierwszej kolejności należy rozważyć odpowiedzialność kontraktową, opartą na zasadzie winy, zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego. Jeżeli naruszenie warunków umowy doprowadziło do powstania szkody, kontrahent może zostać zobowiązany do jej naprawienia.
Roszczenia mogą obejmować zarówno:
W przypadku szczególnie rażących nadużyć możliwe jest również dochodzenie roszczeń z tytułu czynu niedozwolonego (deliktu), jeżeli działania drugiej strony wyczerpują znamiona takiego czynu na gruncie prawa cywilnego.
Niektóre przypadki nieuczciwych praktyk mogą uzasadniać nawet unieważnienie umowy, np. gdy:
Pierwszym krokiem powinno być zgromadzenie materiału dowodowego:
Na podstawie zgromadzonych dokumentów warto wystosować profesjonalnie przygotowane wezwanie do zapłaty lub wezwanie do zaniechania nieuczciwych działań. Często już taki krok skłania drugą stronę do polubownego załatwienia sprawy.
Jeżeli negocjacje zawiodą, możliwe jest złożenie pozwu do sądu z żądaniem:
W przypadku umów o większym znaczeniu warto stosować dodatkowe klauzule:
Nieuczciwe praktyki kontraktowe nie powinny być tolerowane. Ich ignorowanie może prowadzić do:
Reakcja na nieuczciwe praktyki powinna być szybka i zdecydowana. Prawidłowa analiza sytuacji, zgromadzenie dowodów oraz – w razie potrzeby – skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika to klucz do skutecznej ochrony interesów przedsiębiorcy.
Powyższy artykuł ma jedynie charakter informacyjny i ogólny, w związku z czym nie stanowi porady ani opinii prawnej.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: Dominik Radamski z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów).