W dzisiejszych czasach, kiedy ochrona danych osobowych jest priorytetem, udostępnienie dokumentacji medycznej staje się procesem wymagającym szczególnej uwagi. Ze względu na ogromne znaczenie interesów pacjenta, które są chronione poprzez prawo dostępu do dokumentacji medycznej, sądy przyjmują w tej kwestii bardzo restrykcyjne podejście.
Podmiotami uprawnionymi jest sam pacjent, przedstawiciel ustawowy lub osoba upoważniona przez pacjenta. Informacji medycznej można również żądać po śmierci pacjenta, wtedy osobą uprawnioną jest osoba bliska zmarłego. Wyjątkiem od tego stanu rzeczy jest brak zgody innej osoby bliskiej lub pacjent za życia wyraził sprzeciw w tym przedmiocie. W takich przypadkach w razie sporów będzie decydował sąd.
Udostępnienie dokumentacji medycznej następuje na wniosek osoby uprawnionej. Przepisy prawa nie określają jego obligatoryjnych elementów, jednakże z celu tego rodzaju żądania, należy wnioskować, że powinien on zawierać m.in. oznaczenie osoby pacjenta, którego dokumentacja medyczna ma zostać udostępniona oraz precyzyjne wskazanie zakresu dokumentacji medycznej, którą chcemy uzyskać. Forma wniosku nie została uregulowana przepisami prawa, można zatem przyjąć założenie, że wniosek można złożyć w dowolnej formie.
Prawo pacjenta do udostepnienia dokumentacji medycznej ma niezwykle ważny charakter, dlatego, że zabezpiecza jego interesy. Próby jego ograniczenia przez podmioty medyczne mogą budzić szereg wątpliwości. W świetle orzecznictwa, priorytetowo traktowane są interesy pacjentów, a ich prawa są bezwzględnie szanowane. Ograniczenie dostępu do dokumentacji medycznej może mieć miejsce jedynie w sytuacjach wyjątkowych, takich jak na przykład awarie systemów informatycznych, które stanowią rzeczywiste zagrożenie dla poufności i integralności danych pacjenta. W takim przypadku placówka gromadząca nasze dane powinna złożyć odpowiednie oświadczenie o odmowie jej udostępnienia wraz z podaniem przyczyny.
Sposób udostępnienia dokumentacji medycznej został bardzo szczegółowo wskazany w przepisach o Prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, zgodnie z art. 27 wspomnianej ustawy dokumentacja jest udostępniana:
Udostępnienie informacji medycznej przez podmioty medyczne jest procesem kluczowym dla zapewnienia sprawnego i właściwego funkcjonowania tych placówek. Zapewnienie bezpieczeństwa, poufności oraz poszanowania praw pacjenta stanowi priorytetowy obowiązek każdej placówki medycznej. W celu uniknięcia sytuacji konfliktowych stosowanie odpowiednich procedur oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów.
Powyższy artykuł ma jedynie charakter informacyjny i ogólny, w związku z czym nie stanowi porady ani opinii prawnej.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: praktykant Dominik Radamski z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów).