Umowa użyczenia pojazdu jest umową z kategorii nazwanych. Umowa użyczenia pojazdu została uregulowana przez prawodawcę w Kodeksie cywilnym, a konkretniej w art. 710-719 k.c.
Umowa użyczenia pojazdu ma charakter nieodpłatny. Można zawrzeć ją zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. W przypadku zawarcia umowy użyczenia pojazdu na czas oznaczony należy zawrzeć w niej terminu końcowego.
Umowa użyczenia pojazdu nie kończy się wyłącznie po upłynięciu terminu w niej wskazanego. Należy pamiętać o tym, że umowa wygaśnie również wtedy, gdy ustanie cel jej zawarcia. Przykładowo, jeżeli celem zawarcia umowy użyczenia pojazdu jest wykonywania czynności zawodowych (np. dojazd rehabilitanta do pacjentów), to po zakończeniu stosunku pracy umowa użyczenia pojazdu automatycznie wygaśnie.
Umowę użyczenia pojazdu może zawrzeć zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Stronami umowy użyczenia pojazdu jest użyczający i biorący w użyczenie.
Zgodnie z treścią wskazanych wcześniej przepisów umowa użyczenia pojazdu ma charakter nieodpłatny. Nie oznacza to jednak, że biorący w użyczenie samochód jest zwolniony całkowicie od kosztów. Powinien on ponosić koszty eksploatacji samochodu, takie jak m.in. zakup paliwa, okresowe przeglądy bądź konieczne naprawy. Wówczas należy zawrzeć w umowie stosowne zapisy na ten temat.
Zgodnie z powyższymi przepisami, przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. W przypadku użyczenia samochodu więc będziemy mieli do czynienia z zezwoleniem użyczającego na bezpłatne używanie samochodu przez biorącego. Umowa użyczenia samochodu różni się od najmu czy dzierżawy tym, że ma nieodpłatny charakter.
Zgodnie z treścią art. 719 k.c. „Roszczenie użyczającego przeciwko biorącemu do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie rzeczy, jak również roszczenia biorącego do używania przeciwko użyczającemu o zwrot nakładów na rzecz oraz o naprawienie szkody poniesionej wskutek wad rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy”.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: aplikant adwokacki Małgorzata Cwynar z Kancelarii Adwokackiej Urban (Adwokat Rzeszów)