Podczas prowadzenia działalności gospodarczej mogą wystąpić sytuacje, które wymagają tymczasowego zatrzymania bieżących operacji firmy. Jedną z możliwości w takich przypadkach jest zawieszenie działalności spółki wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego. Warto zrozumieć jak ten proces przebiega, jakie są korzyści i warunki takiej decyzji. Przepisy o zawieszeniu działalności odnajdziemy w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców.
Działalność możemy zawiesić w dowolnym momencie prowadzenia przedsiębiorstwa. Następuje ono na wniosek przedsiębiorcy. Bez znaczenia jest powód zawieszenia.
Zgodnie z art. 23 ust. 2. ustawy Prawo Przedsiębiorców czas zawieszenia dla przedsiębiorcy, który wpisany jest do KRS wynosi od 30 dni do 24 miesięcy. Okres zawieszenia nie może rozpocząć się wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej i trwa do dnia wskazanego we wniosku.
Obligatoryjnymi elementami wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego są dane, takie jak: nazwa lub firma; numer podmiotu w rejestrze; NIP; siedziba i adres przedsiębiorcy, data rozpoczęcia zawieszenia. Do wniosku należy również dołączyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.
Najtrudniejszym warunkiem do spełnienia, aby móc zawiesić działalność jest niezatrudnianie pracowników przez przedsiębiorcę. Ograniczenie to dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Istnieje wyjątek od tej zasady, który pozwala na zawieszenie działalności, jeżeli przedsiębiorca zatrudnia wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim, niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu.
Niespełnienie tych wymogów będzie skutkować odmową wpisania informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej.
W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to obowiązek zawieszenia przez przedsiębiorcę tych czynności, które są nierozerwalnie połączone z jej prowadzeniem. Do takich działań należy w szczególności wycofanie oferty i zaprzestanie aktywnego udziału w obrocie gospodarczym.
Istnieje jednak katalog czynności, które przedsiębiorca może jednak podejmować w trakcie zawieszenia, zalicza się do nich:
Zawieszenie działalności spółki w KRS to narzędzie, które pozwala przedsiębiorcom skutecznie zarządzać trudnymi momentami w życiu przedsiębiorstwa. Elastyczność w określaniu czasu zawieszenia jest kluczową zaletą tej procedury, umożliwiając dostosowanie się do konkretnej sytuacji spółki. Przed podjęciem takiej decyzji warto skonsultować się prawnikiem, aby zrozumieć pełne konsekwencje tego kroku i zoptymalizować strategię dla dobra przedsiębiorstwa.
Powyższy artykuł ma jedynie charakter informacyjny i ogólny, w związku z czym nie stanowi porady ani opinii prawnej.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: Dominik Radamski z Kancelarii Adwokackiej Urban (Adwokat Rzeszów)