Działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawsze wymaga organizowania zgromadzeń wspólników. Zawiadomienie o takim zgromadzeniu jest na tyle istotne, że ustawodawca zdecydował się szczegółowo uregulować tę kwestię w przepisach Kodeksu spółek handlowych.
Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o. musi być zwołane w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu każdego roku obrotowego. Większość spółek kończy rok obrotowy wraz z końcem roku kalendarzowego, więc zgromadzenie wspólników, które zatwierdza sprawozdanie finansowe za poprzedni rok, powinno się odbyć do 30 czerwca.
Odpowiedzi na te oraz inne pytania można znaleźć w niniejszym artykule poświęconym sposobom zwołania zgromadzenia wspólników.
Obowiązują określone zasady dotyczące zwoływania zgromadzenia wspólników w spółce z o.o. Zazwyczaj zgromadzenie to jest zwoływane przez zarząd spółki poprzez podjęcie odpowiedniej uchwały. Prawo przewiduje jednak również inne osoby uprawnione do zwołania zgromadzenia, i są to:
Spółki z o.o. mogą liczyć dowolną liczbę wspólników. Naturalnym jest, że im większa jest ich liczba, tym trudniej jest zebrać wszystkich w jednym miejscu na zwyczajne lub nadzwyczajne zgromadzenie.
Zasady dotyczące właściwego zawiadamiania wspólników zostały szczegółowo opisane w art. 238 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z nim, zgromadzenie wspólników zwołuje się poprzez wysłanie listów poleconych lub przesyłek kurierskich co najmniej 2 tygodnie przed planowanym terminem.
Alternatywnie, zawiadomienie może zostać przesłane na adres do doręczeń elektronicznych lub e-mailem, jeśli wspólnik wcześniej wyraził na to pisemną zgodę, podając odpowiedni adres do korespondencji.
W zaproszeniu należy oznaczyć:
Natomiast w sytuacji, gdy udział w zgromadzeniu wspólników następuje przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, w zawiadomieniu należy dodatkowo zamieścić informacje o sposobie uczestniczenia w tym zgromadzeniu, wypowiadania się w jego trakcie, wykonywania na nim prawa głosu oraz wniesienia sprzeciwu od podjętej wówczas uchwały bądź uchwał.
Nie, przepisy nie przewidują ustnego zawiadomienia o zwołaniu zgromadzenia wspólników. Co ważne, ustne zaproszenia na zgromadzenie wspólników nie jest prawidłowe, nawet w sytuacji gdy dana osoba wyraziła zgodę na taką formę komunikacji ze spółką.
Jeśli czujesz, że przedstawione zagadnienie może dotyczyć Ciebie zgłoś się do Kancelarii Urban – oferujemy fachową i kompleksową pomoc. Skontaktuj się z adwokat Eweliną Urban lub adwokatem Jakubem Urbanem z Kancelarii Adwokackiej URBAN w Rzeszowie (Adwokat Rzeszów) – zadzwoń – 884 888 536, napisz: sekretariat@kancelariaurban.com lub umów się na konsultacje za pomocą formularza kontaktowego.
Autor: aplikant adwokacki Małgorzata Cwynar z Kancelarii Adwokackiej Urban (Adwokat Rzeszów)