Spółka komandytowa jest jedną z czterech spółek osobowych. Coraz częściej przedsiębiorcy zastanawiają się czy warto zarejestrować spółkę lub przekształcić jednoosobową działalność w spółkę. Osoby zamierzające podjąć prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki osobowej mają swobodny wybór pomiędzy spółką jawną, spółką komandytową oraz spółką komandytowo-akcyjną. W dzisiejszym wpisie przybliżamy założenia spółki komandytowej.
Spółka komandytowa jest spółką osobową osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.
W spółce komandytowej, inaczej niż w spółce jawnej i partnerskiej (ale podobnie jak w spółce komandytowo-akcyjnej) wspólnicy występują w dwojaki sposób, których odróżnia odpowiedzialność jaką ponoszą. Pierwszy rodzaj wspólników nazywany komplementariuszem odpowiada za zobowiązania spółki w sposób nieograniczony (podobnie jak wspólnik spółki jawnej). Drugi rodzaj – komandytariusz, którego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona sumą komandytową.
Z uwagi na to że w spółce występuje podział wspólników na komandytariuszy i komplementariuszy, spółka komandytowa musi być zawsze spółką co najmniej dwuosobową i nigdy nie będzie istniała jako spółka jednoosobowa. Nie jest prawnie dopuszczalne łączne bycie komplementariuszem i komandytariuszem, byłoby to całkowicie sprzeczne z naturą spółki komandytowej. W naturze tej spółki leży nieograniczona odpowiedzialność jednego z jej wspólników (komplementariusza) za zobowiązania spółki, a ograniczona drugiego (komandytariusza).
Wspólnikiem – czyli komandytariuszem albo komplementariuszem może być każdy podmiot prawa. Może nim być zarówno osoba fizyczna, osoba prawna, jak i podmiot bezosobowy. Oznacza to że wspólnikiem spółki komandytowej może być inna spółka.
W spółce komandytowej mamy dwa rodzaje wspólników i tym samym dwa rodzaje zakresu odpowiedzialności za zobowiązania. Komplementariusz odpowiada w sposób nieograniczony, natomiast odpowiedzialność komandytariusza jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej.
Uwaga! Odpowiedzialność komandytariusza będzie miała charakter nieograniczony, jeżeli w firmie spółki zostanie zamieszczone jego imię i nazwisko.
Umowa spółki komandytowej powinna zawierać:
Umowa spółki komandytowej stanowi konieczny element procesu tworzenia spółki, niemniej nie jest on wystarczający, ponieważ umowa spółki nie tworzy jeszcze nowego bytu prawnego. Do powstania spółki komandytowej, obok umowy, konieczny jest również wpis spółki do rejestru.
Podstawowym obowiązkiem każdego wspólnika spółki handlowej jest wniesienie wkładu. Dzięki niemu wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu spółki. W umowie spółki należy oznaczyć wkłady wnoszone przez każdego wspólnika i ich wartości. Wspólnik spółki komandytowej ma prawo wnieść do spółki wkład, do którego wniesienia zobowiązał się w umowie spółki. Wspólnik nie ma prawa wnieść do spółki wkładów niewskazanych w umowie spółki.
Umowa spółki komandytowej musi określać sumę komandytową, która stanowi górną granicę odpowiedzialności komandytariusza za zobowiązania spółki. Jest ona określana kwotowo. W przypadku występowania w spółce więcej niż jednego komandytariusza, odrębnie dla każdego z nich jest ustalana suma komandytowa.
Suma komandytowa pełni funkcję gwarancyjną:
Wpis do rejestru jest drugim, obok umowy, koniecznym warunkiem powstania spółki komandytowej. Umożliwia on przedsiębiorcy rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej, a także zgodnie z zasadą jawności wpisów do KRS daje jawność jej działalności i struktury dla osób trzecich.
Zgłoszenie spółki komandytowej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
Po zarejestrowaniu spółki komandytowej w KRS należy pamiętać o:
Spółkę reprezentują komplementariusze, których z mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki.
Zgodnie z zapisem kodeksowym komandytariusz nie ma prawa ani obowiązku prowadzenia spraw spółki. Wyjątkiem od powyższego może być zapis umowny.
Prowadzenie spraw spółki, należy rozumieć: czynności zwykłe, czynności przekraczające zakres zwykłych czynności spółki, czynności nagłe oraz ustanowienie prokury. Prowadzenie spraw spółki to m.in. podejmowanie uchwał, wydawanie decyzji, opinii, organizowanie działalności spółki w sposób zgodny z przedmiotem jej działania i realizowanie celu gospodarczego spółki.
Ustawa wskazuje, ze w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki wymagana jest zgoda komandytariusza, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (sp. z o.o. sp.k.) jest konstrukcją spółki komandytowej, w której komplementariuszem jest spółka z o.o., a komandytariuszem jest wspólnik tej spółki z o.o. bądź inna osoba fizyczna.
Czyli innymi słowy Sp. z o.o. spółka komandytowa to spółka komandytowa, której jednym ze wspólników (komplementariuszem) jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Komandytariuszami tej spółki mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne, a także inne spółki osobowe (jawne czy komandytowe). Jest więc to pewnego rodzaju hybryda dwóch spółek, którym celem dotychczas było zmniejszenie podatków przy osiąganiu odpowiednio wysokich obrotów.
Rozwiązanie spółki polega na tym, że wspólnicy przestają dążyć do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest prowadzenie przedsiębiorstwa. Po podjęciu decyzji o rozwiązaniu spółki celem wspólników powinno być zakończenie i podsumowanie prowadzonej działalności oraz rozliczenie zysków i strat poniesionych przez spółkę.
Spółka komandytowa może zostać przekształcona w inną spółkę handlową. Spółka komandytowa może zostać przekształcona w inną spółkę osobową lub kapitałową.
Do przekształcenia spółki wymaga się:
Nie ma możliwości przekształcenia spółki komandytowej w dwóch sytuacjach, gdy:
Jeżeli zainteresował Cię temat spółki komandytowej, potrzebujesz pomocy przy obsłudze prawnej lub przekształceniu – zadzwoń: 884 888 536 i umów się na spotkanie z adwokatem z Rzeszowa z Kancelarii Adwokackiej Urban.
Więcej artykułów można znaleźć w tym miejscu:
Autor: Ewelina Urban adwokat Rzeszów – Kancelaria Adwokacka Urban z Rzeszowa