Podobną do umowy sprzedaży z zastrzeżeniem prawa własności jest umowa sprzedaży z zastrzeżeniem próby. W przeciwieństwie do tej jednak przeniesienie prawa własności rzeczy sprzedanej nie jest warunkowane jednak zapłatą ceny, a uznaniem przez kupującego produktu za dobry. Jakie warunki muszą być spełnione, aby umowa sprzedaży na próbę doszła do skutku i jak ustrzec się przed ewentualnymi roszczeniami ze strony przeciwnej? Wszystko na ten temat w przedmiotowym artykule.
Aby odróżnić umowę sprzedaży na próbę od – przykładowo oferty pozwalającej na czasowe korzystanie z rzeczy, wymagane jest, aby strony wspólnie określiły, że mają do czynienia z tym typem umowy – od tego zależy bowiem, zarówno zobowiązujący, jak i rozporządzający jej skutek (kupujący zaciąga zobowiązanie w momencie uznania produktu za dobry, zaś sprzedający zobowiązany jest do jej wydania).
Uznanie produktu za dobry jest warunkiem sine qua non dla zaistnienia sprzedaży na próbę – charakter tego warunku może być jednak różny. Strony mogą się bowiem umówić, iż po upływie określonego czasu, jeżeli kupujący nie złoży oświadczenia o uznaniu produktu za dobry, umowa albo nie dojdzie do skutku (warunek rozwiązujący), bądź wręcz przeciwnie – skutki sprzedaży wystąpią (warunek zawieszający). W razie braku zapisów w tym zakresie poczytuje się, że umowa została zawarta pod warunkiem zawieszającym (wpływającym na istnienie skutków prawnych – vide art. 592 zd. pierwsze k.c.).
Zważyć należy, że ze względu na dyspozytywność tego przepisu, strony mogą w zasadzie swobodnie ukształtować treść umowy sprzedaży na próbę.
Jeżeli umowa nie zawiera terminu, do którego kupujący powinien określić się czy rzecz uznaje za dobrą i spełniającą jego oczekiwania (termin ad quem), sprzedający, któremu zależy na dojściu umowy do skutku, powinien wyznaczyć kupującemu termin do określenia się względem umowy (art. 592 § 1 zd. drugie k.c.).
Zważyć należy, że uznanie przez kupującego produku za dobry pozostaje w zasadzie oświadczeniem, wskutek którego powstaje zobowiązanie pomiędzy nim a sprzedającym w ramach umowy sprzedaży. Złożenie oświadczenie tej treści nie jest oświadczeniem woli, aczkolwiek nie jest niczym warunkowane (swoboda formy) – stanowi przedmiot samodzielnej i subiektywnej decyzji kupującego i nie podlega żadnej kontroli. W geście kupującego jest więc uznanie produktu za dobry – sam kupujący kształtuje sobie kryteria, w oparciu, o które mierzy przydatność czy użyteczność rzeczy sprzedanej.
Zgodnie z dyspozycją art. 592 § 2 k.c., jeżeli kupujący rzecz odebrał i nie złożył oświadczenia przed upływem terminu umówionego przez strony lub wyznaczonego przez sprzedającego, uważa się, że uznał przedmiot za dobry. Powyższe powoduje, iż sprzedający może wystąpić wobec niego z roszczenie o zapłatę umówionej ceny.
Jeżeli kupujący oświadczenia nie złoży, ale rzecz wydaną mu do czasowego korzystania zwróci sprzedającemu, powyższe poczytywać należy za zakwestionowanie przez niego uznania produktu za dobry.
Zastrzeżenie próby w umowie sprzedaży nie wpływa na uprawnienia z tytułu rękojmi, o ile strony nie postanowią w umowie inaczej – uprawnienia te można bowiem rozszerzyć, wyłączyć lub ograniczyć (art. 558 § 1 k.c.). Jak wskazuje się w piśmiennictwie, celem sprzedaży na próbę nie jest sprawdzenie przez kupującego, czy produkt nie ma wad fizycznych, ale zbadanie jego użyteczności, skutkującej uznaniem go za dobry.
Jak najbardziej – umowa z takimi zastrzeżeniami powoduje zabezpieczenie obu stron – sprzedającemu przysługuje prawo własności do momentu uregulowania przez kupującego ceny, natomiast kupujący ma czas do tego, aby namyślić się czy do umowy przystępuje i uznać produkt za dobry.
Jeżeli potrzebujesz pomocy przy sporządzeniu umowy sprzedaży na próbę bądź przy obsłudze wynikających z tego tytułu uprawnień bądź obowiązków – skontaktuj się z prawnikami z Kancelarii Urban – zadzwoń – 884 888 536 lub napisz: sekretariat@kancelariaurban.com i umów się na konsultacje.
Nie jesteś z Rzeszowa? Nic straconego! Adwokat Ewelina Urban oraz Adwokat Jakub Urban świadczą usługi również online. Możesz skorzystać z naszej pomocy prawnej również przez Internet lub przez telefon.
Niniejszy artykuł stanowi część cyklu, który dotyczy umowy sprzedaż oraz rękojmi. Poniżej można znaleźć inne artykuły z tej serii:
autor: aplikant adwokacki Tomasz Kisielka z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie