Patrząc na zalety prowadzenia rentownego biznesu w ramach spółki z o.o., zaskakujące jest jak wiele osób wciąć ma co do niej wątpliwości i obawy przed przejściem na bardziej zaawansowaną formę prawną prowadzenia przedsiębiorstwa. Oczywiście spółka z o.o. nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Biznesy pokroju stacjonarnych kwiaciarni czy niektórych usług nie powinny wstydzić się funkcjonowania w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych, ale wiele wskazuje, że po wejściu Polskiego Ładu trzeba będzie żmudnie szukać argumentów za opłacalnością podatkową JDG. Na forum publicznym stwierdzono nawet, że nowy system podatkowy jest faktyczną likwidacją jednoosobowych działalności gospodarczych. My jednak po pierwsze nie wychodzimy tak daleko w przyszłość, a po drugie jesteśmy od rozwiązywania problemów, a nie ich generowania.
Przedsiębiorcy mają wiele nieuzasadnionych obaw przed założeniem spółek kapitałowych. Niepotrzebnie martwi ich struktura organizacyjna, pełna księgowość czy bardziej skomplikowana niż przy JDG rejestracja. Zazwyczaj dość szybko rozwiewamy te wątpliwości, ale wskazujemy też, że działania w formie spółki z o.o. trzeba się po prostu nauczyć. Jedną z rzeczy do nauki są sposoby wypłacania pieniędzy ze spółki z o.o. – legalne, bezpieczne i proste.
W jednoosobowej działalności gospodarczej pieniądze firmy są naszymi pieniędzmi. Przelanie pieniędzy z konta firmowego na nasze konto prywatne lub po prostu wypłacenie gotówki z bankomatu nie wymaga dalszych formalności. Inaczej jest w spółce z o.o., która posiada osobowość prawną czyli może być właścicielką swoich pieniędzy, z którymi nie chce rozstawać się bez wyjaśnienia. Z tego powodu wyjęcie pieniędzy ze spółki musi mieć podstawę faktyczną przelewu środków, a podstawa ta musi być udokumentowana. Mówimy wtedy o pełnej księgowości, która wymaga by wszystkie kwoty wypływające ze spółki miały swoje udokumentowanie i uzasadnienie.
Zakładając spółkę kapitałową musimy przyzwyczaić się, że zaczyna ona żyć własnym życiem, ale kiedy to zrozumiemy możemy to wykorzystać. W działalności gospodarczej nie możemy liczyć na podpisywanie umów sami z sobą. Jednak w spółce z o.o., jak już mówiliśmy, mamy do czynienia z nowym podmiotem dlatego jako osoby fizyczne lub jako przedsiębiorcy możemy podpisać z własną spółką umowę zlecenia lub umowę o dzieło w zakresie wykonywanej dla niej czynności. Przykładem może być pobranie wynagrodzenia dla spółki za wykonanie dla niej programu komputerowego lub przeprowadzenie szkolenia dla jej klientów. Nie powinniśmy jednak nadużywać tej instytucji, a wystawione faktury muszą odpowiadać faktycznie wykonanemu zleceniu lub wykonaniu dzieła. Również kwota widniejąca na wystawionej fakturze musi odpowiadać warunkom rynkowym i nie powinna być oderwana od rzeczywistości. Innymi słowy – wykonane zlecenie lub dzieło musi być realne.
Przedsiębiorcy od niedawna prowadzący działalność w formie spółki kapitałowej często mają problem z rozróżnieniem swojej funkcji jako właściciela, a jako członka zarządu lub rady nadzorczej. Pełniąc funkcję w organach spółki mamy prawo do wynagrodzenia za świadczoną pracę, które to wynagrodzenie jest niezależne od wypracowanego przez spółkę zysku. Wynagrodzenie to możemy pobierać na podstawie aktu powołania jak i na podstawie umowy o pracę.
Jeżeli spółka działa w lokalu, którego jesteśmy właścicielami, a którego to nie wnieśliśmy aportem do spółki, powinna ona płacić nam normalny czynsz lub opłatę za korzystanie ze sprzętu. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji powinniśmy mieć podpisaną ze spółką umowę dzierżawy lub najmu.
Wypłacanie dywidendy jest najbardziej oczywistym sposobem wypłacania pieniędzy ze spółki. Wypłata ta możliwa jest raz do roku po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Niewątpliwą wadą podziału zysku w spółce jest konieczność poniesienia podwójnego opodatkowania ponieważ rozliczając się z fiskusem spółka zapłaci podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), a właściciele dzielący się zyskiem będą musieli zapłacić swój podatek dochodowy (PIT).
Podane powyżej przykłady stanowią najczęstsze formy wypłaty pieniędzy ze spółki. Świadomość tych prostych faktów pomaga lepiej zarządzać majątkiem spółki, ale przestrzegamy przed popadnięciem w nadmierną fantazję i przypominamy, że dzielenie pieniędzy spółki kapitałowej wymaga konkretnych potwierdzeń (uchwał, umów, faktur). Zbytnia frywolność w zakresie finansów może doprowadzić do uzasadnionych problemów skarbowych, których większość z nas pewnie wolałaby uniknąć.
Zaznaczamy również, że wiedza dostępna w Internecie ma swoje ograniczenia, dlatego przed wykonaniem konkretnych działań, szczególnie po raz pierwszy, warto skonsultować się z adwokatem specjalizującym się w spółkach i umowach handlowych oraz doradcą podatkowym w zakresie opodatkowania i rozliczeń księgowych.
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą szukającym lepszej formy prowadzenia działalności gospodarczej i potrzebujesz pomocy z zakresu założenia spółki lub przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej – skontaktuj się z prawnikami z Kancelarii Urban w Rzeszowie – zadzwoń 884 888 536 i umów się na spotkanie.
Więcej artykułów można znaleźć w tym miejscu:
Autor: adwokat Jakub Urban – Kancelaria Adwokacka Urban z Rzeszów