Windykacja należności, zwana również procedurą windykacyjna, jest rozumiana jako zespół działań mających doprowadzić do wyegzekwowania spłaty długu. Działania te są podejmowane na podstawie i w granicach obowiązujących przepisów prawnych. Głównym celem windykacji jest więc wpłynięcie na dłużnika w taki sposób aby uregulował swoje zobowiązania względem wierzyciela.
Przedsiębiorcy w toku prowadzonej przez siebie działalności są często spotykają się z sytuacją, w której koniecznym jest swego rodzaju „ściągnięcie” długów od kontrahenta. Warto więc wiedzieć na jakich zasadach może odbywać się takie odzyskiwanie długów, ponieważ jedne z nich są mniej lub bardziej skuteczne i kosztowne od in nich. Stąd też niniejszy artykuł stanowi krótkie opracowanie rzucające trochę światła na kwestie związane ze sposobami windykacji należności.
Ze względu na charakter podejmowanych działań, mających na celu odzyskanie należności od dłużnika, windykacja należności może przybrać formę miękką lub twardą.
Pierwsza z nich jest windykacją stosunkowo łagodną dla dłużnika, można ją nazwać windykacją polubowną. Jej celem jest wypracowanie porozumienia pozwalającego na sformułowanie dogodnych dla obydwu stron zobowiązania warunków jego spłaty. Windykacja polubowna opiera się na użyciu perswazji, odbywa się więc bez udziału sądu. Jest ona jedyną szansą na ściągnięcie należności przedawnionych, czyli takich co do których minął ustawowo określony termin przedawnienia, co w rezultacie pozbawia wierzyciela skutecznych środków prawnych wobec dłużnika. W ramach windykacji polubownej można:
Windykacja polubowna wiąże się z bardzo niskimi kosztami w porównaniu do pozostałych rodzajów windykacji oraz daje szansę na zachowanie poprawnych relacji z dłużnikiem w razie ewentualnej dalszej współpracy.
Windykacja twarda wchodzi w grę jeżeli windykacja miękka zawiodła. Wówczas wierzyciel przystępuje do bardziej zdecydowanych kroków wobec dłużnika. Na tym etapie będzie są to:
W przypadku windykacji sądowo-egzekucyjnej stosowane są środki o charakterze prawnym, a nie perswazyjnym. Na tym etapie można podejmować takie działania jak:
W pierwszej kolejności należy wskazać, że etap sądowy windykacji długów polega na złożeniu pozwu do właściwego miejscowo sądu. Jeżeli po wydaniu wyroku nakazującego dłużnikowi spłatę zadłużenia, nadal nie dopełnia on tego obowiązku, wówczas należy skierować sprawę do komornika w celu wszczęcia postepowania egzekucyjnego. Wyrok zawierający nakaz zapłaty stanowi tytuł wykonawczy, który daje możliwość skierowania sprawy do dalszego postępowania egzekucyjnego.
Zaletą windykacji sądowo-egzekucyjnej jest przede wszystkim to, że podjęcie skutecznych czynności prawnych w tym celu, przerywa bieg przedawnienia. Natomiast wadą są wysokie koszty oraz długi czas postępowania.
Wierzyciel dysponuje również możliwością podjęcia windykacji samodzielnej. Może być ona prowadzona zarówno w formie polubownej jak i sądowo-egzekucyjnej. Do wad tego rodzaju sposobu egzekwowania należności należy zaliczyć to, że jest on bardzo czasochłonny. Niestety może się zdarzyć tak, że wierzyciel nie będzie traktowany poważnie przez dłużnika, a wysyłane przez niego wezwania o próby podjęcia kontaktu będą bagatelizowane. Jest więc to mało efektywny i przysparzający wielu niedogodności sposób windykacji roszczenia. Można w takiej sytuacji rozważyć zlecenie windykacji należności kancelarii prawnej. Ten model dochodzenia swojego roszczenia względem dłużnika jest na ogół uważany za sprawny i skuteczny.
Wszystkie omówione powyżej sposoby windykacji wiążą się z ponoszeniem kosztów. W ich zakres wchodzą przede wszystkim:
Warto w tym miejscu wskazać, że kosztami windykacji może zostać obciążony dłużnik. Dzieje się tak w przypadku egzekucji sądowej. W wyroku sąd może zasądzić koszty na rzecz dłużnika.
Jeżeli potrzebujesz prawnej pomocy w windykacji długu lub odzyskania należnych pieniędzy skontaktuj się z prawnikami z Rzeszowa, którzy posiadają szerokie doświadczenie w takich sprawach. Zadzwoń – 884 888 536 i umów się na konsultacje.
Więcej artykułów można znaleźć w tym miejscu:
autor: Martyna Gimlewicz Kancelaria Adwokacka Urban Rzeszów