Wbrew mogącemu wprowadzić w błąd określeniu, spółka cywilna jest to nic innego jak umowa cywilnoprawna, zawierana pomiędzy wspólnikami, którzy zobowiązują się na tej podstawie do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Celem tym jest nic innego jak osiągnięcie zysku z prowadzonej działalności.
Umowa spółki cywilnej powinna zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, a jej stronami mogą być nie tylko osoby fizyczne, ale również osoby prawne. Należy pamiętać, że zawarcie umowy spółki cywilnej nie skutkuje powstaniem nowego tworu prawnego, który jest odrębny od wspólników. Majątek spółki cywilnej jest objęty wspólnością łączną wspólników. Przysługują im równie prawa względem majątku. Oznacza to, że wspólnicy nie mogą swobodnie rozporządzać swoim udziałem.
Na prowadzenie działalności w tej formie często decydują się początkujący przedsiębiorcy jako, że jest to najmniej skomplikowana forma. Ponadto o jej atrakcyjności świadczą również niskie koszty prowadzenia działalności oraz niewielki zakres obowiązków księgowych i formalnych. Na prowadzenie działalności gospodarczej w ramach spółki cywilnej najczęściej decydują się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy, które nie są związane z dużym ryzykiem i dużymi zobowiązaniami. Jednak w miarę rozwoju działalności, zwiększeniem ilości klientów oraz zwiększającą się liczbą i zakresem zobowiązań, ta forma okazuje się najczęściej nie tylko niewystarczająca, ale również bardzo ryzykowna. Trzeba bowiem pamiętać, że za zobowiązania spółki cywilnej odpowiedzialność ponoszą wspólnicy, nie tylko majątkiem wspólnym, ale również majątkiem osobistym. Dalego też wielu przedsiębiorców decyduje się na zmianę tej formy na pewnym etapie prowadzonej przez siebie działalności.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami możliwe jest dokonanie przekształcenia spółki cywilnej w spółkę z. o. o. w ramach dwóch trybów – trybu pełnego lub trybu uproszczonego, których wybór jest uzależniony od tego czy wszyscy wspólnicy mogą prowadzić sprawy spółki cywilnej.
Tryb pełny – znajduje zastosowanie gdy tylko niektórzy spośród wspólników są uprawnieni do prowadzenia spraw spółki cywilnej. Tryb ten opiera się na dopełnieniu poszczególnych czynności w ramach etapów wyszczególnionych w poprzednim wpisie, a w szczególności należy:
Tryb uproszczony – może on zostać zastosowany w przypadku gdy wszyscy wspólnicy spółki cywilnej są uprawnieni do prowadzenia spraw spółki. Tryb ten umożliwia wspólnikom spółki cywilnej dokonać sprawnego przekształcenia formy działalności przy sporym ograniczeniu kosztów. Nie wymaga on bowiem:
Należy jednak pamiętać o tym, że pomimo braku wymogu sporządzenia planu przekształcenia nie świadczy o tym, że wspólnicy nie mają obowiązku przygotowania projektu uchwały w sprawie przekształcenia, projektu umowy spółki z. o. o. oraz sprawozdania finansowego do celów przekształcenia.
Dokonanie przekształcenia wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, których wysokość należy sprawdzać w oparciu o aktualne informacje pojawiające się na stronach rządowych. Mianowicie przedsiębiorca, który chce dokonać przekształcenia musi ponieść koszty taksy notarialne, opłatę sądową i opłatę skarbową, opłatę za ogłoszenie dokonania przekształcenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ponadto w zależności od indywidulanych potrzeb, należy liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów pomocy prawnej bądź księgowej.
Zgodnie ze znajdującą w tym przypadku zastosowanie, zasadą kontynuacji przekształcona spółka wchodzi w ogół praw i obowiązków spółki przekształconej. W związku z tym nadal będą przysługiwać jej wszelkie zezwolenia, koncesje czy ulgi, które przysługiwały przed przekształceniem. Wspólnicy spółki cywilnej wraz z dniem wpisania przekształcenia do rejestru przedsiębiorców stają się wspólnikami spółki z. o. o. Co więcej nadane wcześniej numery NIP i REGON przechodzą bez zmian na przekształconą spółkę.
Zobowiązania spółki cywilnej, które zostały zaciągnięte przed dniem przekształcenia, nadal istnieją i są wymagalne. Oznacza to, że wspólnicy spółki cywilnej będą ponosić odpowiedzialność na dotychczasowych zasadach, a więc solidarnie z przekształconą spółką z. o. o. Pojawia się wówczas szczególny rodzaj odpowiedzialności, dla którego został przewidziany 3-letni termin przedawnienia, który swój bieg rozpoczyna wraz z dniem przekształcenia.
Jeżeli zainteresował Cię temat lub masz jakieś pytania skontaktuj się z nami zadzwoń i umów się na spotkanie z adwokatem z Rzeszowa – 884 888 536 . Prowadzimy konsultacje na terenie całego kraju.
Więcej artykułów można znaleźć w tym miejscu:
autor: Martyna Gimlewicz Kancelaria Adwokacka Urban Rzeszów