Czy słyszałeś kiedyś o umowie rachunku bankowego? Zastanawiasz się czym jest umowa rachunku bankowego? Masz podpisać umowę z bankiem na prowadzenie rachunku bankowego? Bank nie wywiązuje się z umowy rachunku bankowego? Mamy nadzieje, że poniższy artykuł dostarczy Ci odpowiedzi na te oraz wiele innych pytać.
Umowa rachunku bankowego ma charakter umowy konsensualnej, odpłatnej, a także zobowiązującej. Stanowi ona dwustronną czynność prawną, ponieważ na jej podstawie ciąży zobowiązanie dla obu jej stron. Umowa rachunku bankowego może zostać nawiązana jedynie pomiędzy żyjącymi (inter vivos). Może zostać zawarta na czas określony odpowiednim terminem lub bezterminowo.
Umowa rachunku bankowego jest umową nazwaną z zakresu prawa cywilnego, dzięki której bank ma możliwość przechowywania środków pieniężnych klienta przez czas oznaczony w umowie. Jeżeli umowa rachunku bankowego tak stanowi, to bank może również dokonywać rozliczeń pieniężnych na zlecenia klienta. Oczywiście umowa rachunku bankowego nie ogranicza się jedynie do tych czynności, ponieważ może zawierać również inne postanowienia.
Podstawę prawną umowy rachunku bankowego można znaleźć w art. 725 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „Przez umowę rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz, jeżeli umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych”. Należy podkreślić, że przepis ten nie jest definicją legalną umowy rachunku bankowego, ale zawiera essentialia negotii tej umowy.
Kwestie związane z umową rachunku bankowego reguluje również ustawa Prawo bankowe poprzez art. 49-62, które precyzują pojęcie umowy rachunku bankowego i nadają jej ostateczny kształt. Warto jednak podkreślić, że wspomniane przepisy określają jedynie minimum kwestii, które powinna regulować umowa rachunku bankowego. Szczegółowe kwestię można znaleźć w regulaminach bankowych.
Na podstawie umowy rachunku bankowego na bank zostają nałożone następujące obowiązki:
Przepisy Kodeksu cywilnego nie zastrzegają dla umowy rachunku bankowego żadnej szczególnej formy. Jednak art. 52 ust. 1 ustawy Prawo bankowego zastrzega, że umowa rachunku bankowego wymaga formy pisemnej.
Elementy, które powinna zawierać umowa rachunku bankowego zostały sprecyzowane w art. 52 ust. 2 ustawy Prawo bankowe, zgodnie z którym powinna ona zawierać w szczególności:
Zgodnie z art. 2a „Umowa rachunku rodzinnego, oprócz elementów określonych w ust. 2, określa również numery rachunków bankowych jednostek wypłacających świadczenia niepodlegające egzekucji, z których dokonywane są wpłaty na rachunek rodzinny. Zaświadczenia o numerach tych rachunków, wydane przez jednostki wypłacające świadczenia niepodlegające egzekucji, stanowią załączniki do umowy rachunku rodzinnego.”
Bank nie chce zwrócić pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym? Nie zostałeś poinformowany o zmianie stanu rachunku bankowego? Stałeś się ofiarą oszustwa, na podstawie którego bank dokonał przelewu środków zgromadzonych na rachunku bankowym do innej osoby? Bank złamał obowiązek zachowania tajemnicy bankowej?
Każdy klient banku ma prawo złożyć reklamację do banku. Reklamacja może dotyczyć równego rodzaju nieprawidłowości związanych z prowadzeniem rachunku bankowego. Jeżeli bank nie rozpozna pozytywnie reklamacji możesz skorzystać z następujących rozwiązań:
Kancelaria Adwokacka Urban z Rzeszowa Adwokat Jakub Urban i Adwokat Ewelina Urban zapewnia swoim klientom najwyższy poziom prowadzenia spraw. Zapewnia pełny profesjonalizm i niezwykle rzetelne podejście do podejmowanych tematów. Adwokat Jakub Urban i Adwokat Ewelina Urban charakteryzują się szeroką wiedzą, dużym doświadczeniem i tym, co często jest najważniejsze w pracy adwokackiej – skutecznością.
Kancelarię Adwokacką Urban tworzą Adwokat Jakub Urban i Adwokat Ewelina Urban, którzy posiadają duże doświadczenie i wiedzę z zakresu m.in. prawa bankowego.
Jeżeli jesteś zainteresowany pomocą ze strony Zespołu Kancelarii Urban w Rzeszowie, skontaktuj się z nami zadzwoń – 884 888 536 lub napisz: sekretariat@kancelariaurban.com i umów się na konsultacje.
Nie jesteś z Rzeszowa? Nic straconego! Adwokat Ewelina Urban oraz Adwokat Jakub Urban świadczą usługi również online. Możesz skorzystać z naszej pomocy prawnej również przez Internet lub przez telefon.
Powyższy artykuł ma jedynie charakter informacyjny i ogólny, w związku z czym nie stanowi porady ani opinii prawnej.
Więcej artykułów można znaleźć w tym miejscu:
autor: Małgorzata Cwynar z Kancelarii Adwokackiej Urban w Rzeszowie